İşçi Davaları

Ulusal Bayram Ve Genel Tatillerde İşçi Çalıştırılabilir Mi?

İşçinin Rızası Olmaması Halinde Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günlerinde İşçinin Çalıştırılıp, Çalıştırılamayacağı Hususu

Bu konuda en sık sorulan sorulardan bir tanesi ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmak zorunda olup olmadığı hususudur.Bu husustaki temel düzenleme 4857 sayılı İş Kanunu’nun 44. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre:

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışma

MADDE 44 – Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.

Bu günlere ait ücretler 47 nci maddeye göre ödenir.

yasa hükmünden de anlaşılacağı üzere İş sözleşmesinde ya da toplu iş sözleşmesinde işçinin Ulusal Bayram ve Genel Tatil günlerinde çalışacağına dair açık ve özel bir sözleşme hükmü bulunmadığı müddetçe işçi bu günlerde çalışmaya zorlanamayacaktır.

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde resmi daire ve kuruluşlar tatil edilir. Dolayısıyla resmi daire ve kuruluşlarda işçinin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışma yapılması söz konusu olmaz.

Özel işyerlerinin ise yasadaki emir uyarınca sadece 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında kapanması zorunludur.

Ancak bunun da istisnası yasada belirtilmiş olup, Niteliği bakımından sürekliliğinde zorunluluk bulunan özel işlerde 29 Ekim günü işçi çalıştırılması mümkün olabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı