Aile (Boşanma) Hukuku

Eşin Sürekli Olarak Telefonda Birileriyle Mesajlaşması

Eşin, Karşı Cinsten Birisiyle Telefonla Ya Da Diğer Elektronik Ortamda Mesajlaşması:

Bilgi çağındayız. İletişim baş döndüren bir hıza ulaştı ve buna bağlı iletişim araçları artık hayatımızın olmazsa olmazı haline geldi. Artık akıllı halen, işlemcileri ve programları ile bilgisayardan hiçbir farkı kalmayan telefonlar ile iletişim ve etkileşim hızlandı.

“Eşim Sürekli Olarak Telefonda Birileriyle Mesajlaşıyor”

Ancak bu durum beraberinde bir takım sorunları da getirmiştir. Boşanma davalarında boşanmak isteyen eşlerin tarafımıza”eşim sürekli olarak telefonda birileriyle mesajlaşıyor, bu kişilerin bayan olduğunu öğrendim, bu bir boşanma sebebi değil midir”, “telefon kayıtlarında (telefon görüşmedetaylarında)eşimin bir başkasıyla normal sayılamayacak derecede telefon görüşmesi yaptığını ya da mesajlaştığını öğrendim bu boşanma sebebi midir”, “eşimin facebook hesabında bazı bayanların fotoğrafları altında evli birisine yakışmayacak derecede normal olmayan mesajlarını gördüm” “eşimin whatsapp üzerinden bir bayan ile yazışmalarını gördüm ne yapmalıyım”, “eşimin telefonunda başka bir bayana yönelik evli birisine yakışmayacak mesajlarını yakaladım, boşanabilir miyim” şeklinde sorularını tarafımıza yöneltmesine sebep olmuştur.

Bilindiği üzere evlilik hukuksal olarak iki kişinin resmi memur önünde evlenme iradelerini açıklamaları ile ortaya çıkan ve eşlerin her birine ciddi yükümlülükler yükleyen hukuki bir bağdır.

Burada eşlere yüklenen en önemli yükümlülük ise güven sarsıcı hareketlerde bulunmama ve sadakat yükümlülüğüne aykırı davranmama yükümlülükleridir.

Eşler evlendikten sonra sadakat yükümünün gereklerini yerine getirerek diğer kişiler ile iletişim ve etkileşim içerisinde olabilirler. Ancak temeli karşılıklı güven olan evlilik birliğinde güven sarsıcı hareketlerin oluşması halinde kusurlu eşe karşı boşanma davası açma hakkı ortaya çıkmaktadır.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken kusurlu eylemin güven sarsıcı nitelikte olup olmadığı, evli bir kişi açısından normal sayılabilecek nitelikte olup olmadığı, diğer eş açısından bu durumun katlanılabilir bir durum olup olmadığı ve son olarak diğer eşin bu durumu affedip affetmediği noktaları sorunun açığa kavuşturulması açısından büyük önem arz etmektedir.

Bu durumda eğer yukarıda bir kaç örnek olarak belirttiğimiz örneklerde eşlerden birinin, karşı cinsten başka birisiyle telefon ya da diğer elektronik ortamlar (facebook, twitter, whatsapp, kısa mesaj (SMS) vs.) yoluyla sesli, görüntülü ya da mesaj yoluyla görüşmesi halinde, yapılan görüşme güven sarsıcı nitelikte evli birisine yakışmayacak nitelikte ise ve bu mesajlar dava açan eş açısından katlanılmaz bir durum ise bu durumda boşanma sebebidir. Söz konusu mesajların varlığı ve içeriği ispatlanması halinde mahkemece boşanmaya karar verilecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, güven sarsıcı, sadakat yükümüne aykırı hareket eden eşin bu eylemlerini öğrenen eş bu durumu kabullenmiş, karşı çıkmamış ya da affetmiş ise bu durumda dava açma hakkı bulunmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Eşim vatsapta bir bayan la konuşuyor ben gördüm biçok kez şahit oldum bayanın resmini bir yerevizlerken gördüm bende gizlediği yerden aldım elimde şu an neyapabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu