Aile (Boşanma) Hukuku

Velayet Altındaki Çocuğun Yurt Dışına Götürülmesi

Velayeti Eşlerden Birine Bırakılan Çocukların Yurt Dışına Götürülmesi

Velayet kendisine verilen eşler, çocuklar ile ilgili her türlü kararı diğer eşin rızası olmaksızın verebilir. Müşterek çocuk hakkında verilen kararlarda aranan en önemli kriter çocuğun yüksek menfaatleridir.

Bir başka şekilde ifade etmek gerekirse çocuğun yüksek menfaatlerini ihlal etmemek kaydıyla eşler, çocuğun eğitimi, bakımı, yaşanılacak şehir, ülke gibi konularda diğer eşin rızasına ihtiyaç bulunmaksızın her türlü kararı alabilir.

Bu hususta en sık karşılaştığımız husus, müşterek çocuğun velayeti kendisine verilen eş, Yurtdışına beraberinde gitmek istediği takdirde müşterek çocuğu götürüp götüremeyeceği sorunudur.

Yargıtay uygulamasında da kabul edildiği üzere mahkemece verilen boşanma ya da ayrılık kararı ile müşterek çocuğun velayeti eşlerden bir tanesine verilmekte, diğer eş ile çocuk arasında kişisel ilişki kurulmaktadır.Velayet görev ve yetkisi kendisine verilen eş, müşterek çocuğu yurtdışına götürebilir. Bunun için diğer eşin rızasına ihtiyaç bulunmamaktadır.

Yine bu hususta mahkemeden ayrıca bir karar alınmasına da gerek bulunmamaktadır.

Hakimin Müdahalesi (Mahkeme Kararı)

Ancak, bazen ülkelerin kendi hukuklarından ya da uygulamalarından kaynaklı olarak velayeti kendisine verilen eş, müşterek çocuk için vize başvurusunda bulunması halinde vize verilmemektedir.

İşte bu durumda yapılması gereken Aile Mahkemesine müracaatla müşterek çocuğun yurtdışına çıkarılabilmesi hususunda karar alınması olacaktır.

Zaten gerek Yargıtay uygulamasında gerekse ilk derece mahkemesi uygulamalarında müşterek çocuğun yurtdışına çıkarılması hususunda karar isteminde bulunulması halinde, ilgili ülkenin müşterek çocuğun vize müracaatına olumsuz cevap verip vermediğinin mahkemece incelenmesi gerekmektedir. Velayeti kendisine bırakılan eşin bu yöndeki talebin reddedilmiş olmasını dava şartı olarak kabul edilmekte, bu şekilde bir red cevabının bulunmaması halinde hukuki yarar yokluğundan davanın reddine karar verilmektedir.

Özetlemek gerekirse;

  1. Velayeti kendisine verilen eş, çocuğu yurtdışına geçici ya da kalıcı olarak beraberinde götürebilmektedir.
  2. Bunun için diğer eşin rızasına ihtiyaç bulunmamaktadır.
  3. Mahkemeden de bir karar alınmasına gerek bulunmamaktadır.
  4. Müşterek çocuk için diğer eşin rızası bulunmaması nedenine dayalı olarak vize verilmemesi halinde, diğer eşin rızasının bulunmaması durumunda mahkemeden bu yönde karar verilmesi istenmelidir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Ben de velayeti bende olan oğlumu ikinci evliligimden dolayı almanyaya götürmek için geçen yıl çok uğraştım araştırdım. Herkes, avukatlarda dahil babadan izin almadan goturemeyecegim söylendi. Araştırmalarım sonucu tüm evrakları konsolosluga verdim ve koronadan dolayı 1 yıl sürsede vize verilme süresi nihayetinde geçen hafta onay verildi çok şükür… 2020 güncel bilgimi paylaşmak istedim, yani izin almadan da goturulebiliyor çocuk yurdisina.. Saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu