Aile (Boşanma) Hukuku

Velayet Altındaki Çocuğun Yurt Dışına Götürülmesi

Velayeti Eşlerden Birine Bırakılan Çocukların Yurt Dışına Götürülmesi

Velayet kendisine verilen eşler, çocuklar ile ilgili her türlü kararı diğer eşin rızası olmaksızın verebilir. Müşterek çocuk hakkında verilen kararlarda aranan en önemli kriter çocuğun yüksek menfaatleridir.

Bir başka şekilde ifade etmek gerekirse çocuğun yüksek menfaatlerini ihlal etmemek kaydıyla eşler, çocuğun eğitimi, bakımı, yaşanılacak şehir, ülke gibi konularda diğer eşin rızasına ihtiyaç bulunmaksızın her türlü kararı alabilir.

Bu hususta en sık karşılaştığımız husus, müşterek çocuğun velayeti kendisine verilen eş, Yurtdışına beraberinde gitmek istediği takdirde müşterek çocuğu götürüp götüremeyeceği sorunudur.

Yargıtay uygulamasında da kabul edildiği üzere mahkemece verilen boşanma ya da ayrılık kararı ile müşterek çocuğun velayeti eşlerden bir tanesine verilmekte, diğer eş ile çocuk arasında kişisel ilişki kurulmaktadır.Velayet görev ve yetkisi kendisine verilen eş, müşterek çocuğu yurtdışına götürebilir. Bunun için diğer eşin rızasına ihtiyaç bulunmamaktadır.

Yine bu hususta mahkemeden ayrıca bir karar alınmasına da gerek bulunmamaktadır.

Hakimin Müdahalesi (Mahkeme Kararı)

Ancak, bazen ülkelerin kendi hukuklarından ya da uygulamalarından kaynaklı olarak velayeti kendisine verilen eş, müşterek çocuk için vize başvurusunda bulunması halinde vize verilmemektedir.

İşte bu durumda yapılması gereken Aile Mahkemesine müracaatla müşterek çocuğun yurtdışına çıkarılabilmesi hususunda karar alınması olacaktır.

Zaten gerek Yargıtay uygulamasında gerekse ilk derece mahkemesi uygulamalarında müşterek çocuğun yurtdışına çıkarılması hususunda karar isteminde bulunulması halinde, ilgili ülkenin müşterek çocuğun vize müracaatına olumsuz cevap verip vermediğinin mahkemece incelenmesi gerekmektedir. Velayeti kendisine bırakılan eşin bu yöndeki talebin reddedilmiş olmasını dava şartı olarak kabul edilmekte, bu şekilde bir red cevabının bulunmaması halinde hukuki yarar yokluğundan davanın reddine karar verilmektedir.

Özetlemek gerekirse;

 1. Velayeti kendisine verilen eş, çocuğu yurtdışına geçici ya da kalıcı olarak beraberinde götürebilmektedir.
 2. Bunun için diğer eşin rızasına ihtiyaç bulunmamaktadır.
 3. Mahkemeden de bir karar alınmasına gerek bulunmamaktadır.
 4. Müşterek çocuk için diğer eşin rızası bulunmaması nedenine dayalı olarak vize verilmemesi halinde, diğer eşin rızasının bulunmaması durumunda mahkemeden bu yönde karar verilmesi istenmelidir.

İlgili Makaleler

108 Yorum

 1. Ben de velayeti bende olan oğlumu ikinci evliligimden dolayı almanyaya götürmek için geçen yıl çok uğraştım araştırdım. Herkes, avukatlarda dahil babadan izin almadan goturemeyecegim söylendi. Araştırmalarım sonucu tüm evrakları konsolosluga verdim ve koronadan dolayı 1 yıl sürsede vize verilme süresi nihayetinde geçen hafta onay verildi çok şükür… 2020 güncel bilgimi paylaşmak istedim, yani izin almadan da goturulebiliyor çocuk yurdisina.. Saygılar

   1. Ben yeni boşandım Eşimin telefon hatti üzerimde olup süpheli olduğum bir kişiyi buldum hatay da biri ile konusup benimle evliliğini sonlardirdi şimdi bu hataya gidermi veya ben cocuğu mu nasil görecem ben ailemle yasiyacam dedi sonra hataya gidip evlenmesi benim cocuk la iliskimi kesiyor bu durumda nasil dava acarim giderse

    1. Merhaba,
     Boşandığınız eşiniz dilediği yerde, şehirde veya ülkede yaşama hakkına sahiptir. Velayet eşinize verilmiş ise kişisel ilişki günlerinin düzenlenmesini mahkemeden talep edebilirsiniz.
     İyi günler ve esenlikler dileriz.

     1. Selam
      Ben isvecte yasiyorum.Burada bosandiktan sonra velayet hem annenin hem babanin yani ortak.Yurtisini birakin baska kente göcetmek cocugun zararina oldugu icin mumkun degil.Lutven avukatlar olarak buna bir Care bulun,gerekirse cumhurbaskaniyla bu konuyu görusun.Cocugun babaya da ihtiyaci var.Yurtisina annesi tarafindan göturulurse cocuk Perisan olur.Lutven buna bir care bulun

     2. Ben boşunalı iki yıl oldu çocuklarımın biri hafif düzey engelli diğeri 9 yaşında velayet leri bende ve bana orda evlilik ve bana orda evlilik yapıp iki yıl sonra çocuklarımın alabileceğimi söylüyorlar ve giderken ben çocuklarımla birlikte gitmek istiyorum beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden tskler

   2. Merhaba ben Azerbaycan vatandasi bayanim esim turk vatandasi bizim bir cocugmuz olacak bosanarken cocugmu alib ulkeme gide bilermiyim yeni cocugun velayetini devlet bana verirmi yoksa esime verir ?

   3. Babaya mahkemenin vermiş olduğu, çocunu 2 haftada bir gibi görme haklarının hiçbir anlamı yok o zaman avukat bey, doğru mu anladım?

   4. Merhabalar eşimle boşanma aşamasındayken çoçuğa yurtdışı yasağı konuldu sonunda boşanma gerçekleşdi ve velayeti bana verdiler.Şimdi ben karşı tarafin iznine ihtyac duymadan yurtdışına cikara biliyormuyum?
    Teşekkürler

   5. Merhaba yardiminiza ihtiyacim var cocuklarim icin Almanya vize basvurusu yaptim bu gun E_Mail gelmis cocuklari neden birlikte getirmedigimi aciklamam isteniyor ne yazmaliyim en dogrusu nedir fikriniz varmi bana fikir verme imkaninin varmi bu konuda Teşekkür ederim

    1. Cocuklarinizin vizesi onaylandimi bana aciklayici bir sekilde yazarmisiniz naptiginizi bende 15 yasindaki kizimi getirmek istiyorum ama babasinin onayi yok
     Nasil yapicagimi arastiriyorum ben 7 yildir almanyada yasiyorum

   6. Merhaba ben Yeni evlendim kendim Hollanda’da kalıyorum evlendiğim eşimin kızı var onu eşimi istek yaptığımda kuzınıda kalıcı olarak götürebilirmiyim ?

    1. Merhaba,
     Mahkeme kararında velayetin kime bırakıldığı çok önemli. Böyle bir düşünceniz var ise bir boşanma avukatı ile hareket ediniz.

  1. Velayeti bende olan cocgumla beraber yurdisina yerleşmek istiyoruz babasıyla kişisel ilişkisi bir sorun yaratır mı

   1. Merhaba,
    Hayır. Siz yurtdışına yerleştiğiniz takdirde baba yeniden kişisel ilişkinin belirlenmesini talep edebilir.
    İyi günler ve esenlikler dileriz.

    1. Merhabalar velayeti 2021 yılının 4 ayında eşinden boşandım ve 4 yaşında ve 7 yaşında İki oğlum var velayetleri bende beraber yaşıyoruz yurt dışına yerleşmeyi planlıyoruz çocukların geleceği açısından ve yaşam kalitesinin daha yüksek olması adına boşandığımı eşim 2 yıldır çocukları hiçbir şekilde görmüyor ve aralarında anne çocuk ilişkileri bulunmamakta Bu şartlarda Eski eşimden yurt dışına gitmem için çocukları götürebilmem için herhangi bir izin veya imza veya mahkeme kararı çıkarmama gerek var mı Saygılar hoşça kalın

    2. Kişisel ilişkinin yeniden belirlenmesi ne demek. Baba işini gücünü bırakıp yurtdışına mı gidicek çocuğunu görmeye, sizce bu mantıklı mı?

  2. Bu güzel bilgi için teşekkür ederim.. Evrak listesinde babadan muvaffakatname isteniyor diye biliyorum.. Sizden böyle bir izin belgesi istenmeden mi, hazırladınız tüm evraklarınızı.Yani eksik evrak sunmadınız değil mi?

   1. Gayri resmi 2 çocuk annesiyim çocukların kimlikleri 2 tanıma işlemi gerçekleşti. Gayri resmi olan çocukların velayet hakkı annededir diyor kanun fakat beb yeni evlilik yaptım cocuklarimida goturmek istiyorum 2 senedir Fransa için vize alamiyorum muafakatname istiyor babalari ile iletişim kuramiyorum.Lutfen yardımcı olur musunuz

    1. Merhaba ben de kızımla Fransa’ya gitmek istiyorum fakat baba muvafakatname vermiyor. Siz gidebildiniz mi?

     1. Funda hanım bende boşanma sürecindeyim. Baba velayeti bana verecek. Boşanma sonrası Fransa’ya gitmek istiyorum siz gidebildnz mi ne oldu son durum

  3. Merhaba bende suan oglumu belcıkaya gtrmek ıcın ugrasıyorum ama velayetı babasındna boterden ızın belgesını nasıl yapacagım ?

  4. Hanımefendi bende șuan sizin yașamiș olduğunuz durumu yaşıyorum iki kızımı almanyaya getirmek için tüm evrakları konsolosluğa verdim ama velayetleri bende olmalarına rağmen sacede babanın görüş günleri olduğundan dolayı babadan izin belgesi alıp onuda konsolosluğa sunmamizi istiyorlar. Bizimde baba ile iletişimimiz olmadığı gibi iletişime geçsek dahi izin vereceğini düşünmüyorum siz bu süreçte mahkemeden alınan farklı bir izin belgesimi sundunuz konsolosluğa rica etsem benide bilgilendirirseniz çok sevinirim şuan bundan dolayı sıkıntıdayim.

  5. Vize görüşmesin de muvafakat olmadığı halde çoçuğa red gelmedi mi peki görüşme de nasıl anlattınız durumu

  6. Bende aynı sorunla karşı karşıyayım nasıl bir yol izlediniz lütfen paylasirmisiniz bende izin alamıyorum.pasaport dahil tüm evrakları çıkarıyorum muafatname diye direniyor vize ??

  7. Acaba nasıl yaptınız detaylı paylaşırmışsınız veya bu konuda bilgisi olan varsa deneyimini paylaşabilir mi. Eşimi oğluyla birlikte Almanya’ya götürmek istiyorum ama eski eşi Rıza göstermiyor muvafakatname vermiyor nasıl bir yol izlememiz gerekiyor. Çocuk 15 yaşında ve velayeti annede, babanın sadece iki haftada bir hafta sonları görme hakkı var.

  8. Merhaba aynı durumdayim velayeti bende olan oğlu mu italyaya götürmek istiyorum evlilik yaptığim için umarım bende sorunsuz goturebilirim

  9. Merhaba aynı durumdayim velayeti bende olan oğlu mu italyaya götürmek istiyorum evlilik yaptığim için umarım bende sorunsuz goturebilirim eski eşinizin çocuğu görme hakkı varmiydi acaba

  10. Merhabalar bende şu an ikinci evliliğimden dolayı 6 yaşındaki oğlumu Almanya’ya götürmeye çalışıyorum velayeti bende olmasına rağmen konsolosluk benden Anneden noter onaylı Almanca’ya çevirilmiş muvafakatname istediklerini beyan ettiler nitekim başvuru formunda da bunu gösteriyor Velayeti kendisinde bulunmayan anne muvafakatname vermiyor bu yönde yargıya nasıl taşıyacağımı araştırıyorum.

  11. Merhaba ngi. Almanya normalde yurt dışına yerleşme durumunda muvafakatname istiyor. Nasıl bir yol izlediniz? Mahkemeden bir karar falan mı çıkarttınız acaba ? Bende aynı sıkıntıyı yaşıyorum şuan. Lütfen deneyimizi benimle paylaşır mısınız?

  12. Babadan imza almadan götürülüyormu gerçekten ? Ve Almanya çocuğunuza oturma izni veriyor mu imza olmadan ?

  13. Merhaba bu durum nasl oluyo bilgilendirir misiniz benide rica etsem çocuğada vatandaşlık almak zor oluyor mu süreç nasıl işliyor

  14. Merhaba bu süreç nasıl işliyor zor oluyor mu çocuğada vatandaşlık alabiliyor muyuz bilgilendirir misiniz rica etsem Ngi

  15. Merhabalar,
   Velayeti bende olan 2 yaşındaki çocuğumu Almanya’ya götürmek istiyorum.Hemşireyim. Almanya’dan hastane ile anlaştığım takdirde, babanın noter onaylı izni olmadan çocuğumu Almanya’ya götürebilir miyim ?
   Geri dönüş yapmanız benim için çok önemli.
   Teşekkürler.

  16. Merhaba ben de evlenip velayetim altındaki çocuğumu Almanya’ya götüreceğim. Sizinle nasıl iletişime geçebilirim ? Süreciniz hakkında evrak vs bilgisi almak isterim. Geri dönüş yaparsanız çok memnun olurum

  17. Merhabalar, Peki neden istenen evrakların en başında muvafakatname şartı konuluyor.bende ayın 13 randevu aldım aile ziyareti için velayeti bende olan çocuğumla birlikte başvuru yapacağım, istenen evraklarda babadan imza deniliyor ve baba buna razı değil bu süreçte ne yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz?

  18. Merhaba nasıl bir yol izlediniz çok merak ettim aynı durum bende de var kesinlikle imza gerekiyor dendi Almanya için bana cevap verirseniz çok memnun olacağım ????

  19. Merhaba nasıl bir yol izlediniz çok merak ettim aynı durum bende de var kesinlikle imza gerekiyor dendi Almanya için bana cevap verirseniz çok memnun olacağım ????

 2. Mrb Ali bey size çok ihtiyacım var çok önemli bir davam var sizinle irtibata geçmek istiyorum lütfen ?

  1. Şeyda hanım merhaba,
   Bize sitemizde yer alan 0 505 312 09 15 nolu telefondan, whatsapptan ya da e-posta (alideniz@alideniz.av.tr) adresinden ulaşabilirsiniz.
   İyi günler ve esenlikler dileriz.

   1. Mrblar hocam ben 6 ay once boşandım eşim çocukları alıp parise gitti velayetimi ona verdim oda aldı parise gitmis peki hocam ben parise gitsem orda bir hak dava ede bilirmiyim velayetimi ala bilirmiyim coxuklarimi gore bilirmiyim

 3. Merhaba eşimden yeni boşandım bir kızım bir oğlum var çocuklarımın velayetini annesine verdi. Ben de boşanma sürecinde İsviçre’ye yerleştim babası olarak çocuklarıma yaz tatillerinde bir ay sömestır tatilinde 15 gün görme hakkım var. Yılda bir defa bir aylık görme hakkımı İsviçre’de yaşadığımdan dolayı ya bu hakkımı annesi engelleyebilir mi? Kısacası ben yurtdışında yaşayarak Türkiye gitmeden çocuklarını İsviçre’ye getirip görme hakkım var mı?

  1. Merhaba ben boşanma aşamasındayım. Boşandıktan bir iki sene sonra yurtdışına gitmek istiyorum.fakat 1.5 yaşında bir oğlum var. Velayeti yüksek ihtimal ile bana verilecek. Yurtdışına onu götürmek için babanın iznine ihtiyacım var mı. Özellikle gittiğim yerde vatandaşlık almak istersem engel olabilir mi

    1. sayin Av ali deniz bey ben esimden bosandim vekayef esimin ûzerine cocugum 13 yasinda kendisi isterse gelebilirmi yasayabilirmi bende cok fesekkûrler

 4. Ali Bey, paylaşımınız için o kadar minnettarım ki… Pasaportumuzu ve vizemizi sorunsuz aldık. Yarın ucuşumuz var ve ben bu saatte hala alamadığım muvafakat için literatür bakıyorum. Karşı taraf hem hükümlü hem kaçak. Yani asla ulaşılabilir değil. Ona rağmen çok korkmuştum sıkıntı yaşarız diye. Velayet tabiki bende ve sayenizde için rahatladı.

  1. Merhaba Meltem hanım. Havaalanında bir sorun yaşadınız mı bizlere bu konu da bilgi verir misiniz lütfen. Ben de geçici velayet var kızım 6 yaşına girmek üzere online vize isteyen ülkeye gidip 1 haftalık tatil yapmak istiyoruz. Pasaportta sorun yaşamadık. Ama havaalanında nasıl bir problem ile karşılaşacağımızı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim

 5. Merhaba 27 mayisda eşimle anlaşmalı boşandık 2 çocuğun velayetini de ben aldım ve ailem Kıbrıs da olduğu için onların yanına gidicem ancak gerekçeli karar ile gidebilirmiyim tebligat henüz ulaşmadı bana uyapdan aldığım belge ile feribotla geçiş yapmak istiyoruz gidebilir miyiz yoksa kesin kararı beklemek zorunda mıyız

  1. Merhabalar Ali bey, kızımın velayeti bende babası istediğinde yurt dışına cıkartabilsin diye babasına muvafakatname verdim, kızım 15 yaşında yurt dışında okumak istedi, aynı zamanda kızım Alman vatandaşı babasının yanına okumak için göndersem çocuk.için sorun yasarmıyım yardımcı olur musunuz.

  2. Merhaba ben eşimden geçen sene bosandim ortak velayet aldık anlaşmalı olarak ama 5 ay önce tekrar velayet davası açtım. İlk duruşma 4 şubatta ve geçici velayet istedim mahkemeden. Mahkeme bitimine kadar eğer geçici velayet bende olursa pasaport alabiliyirmuyum

 6. Merhaba Ali bey,
  15 yaşındaki velayeti bende olan oğlumla 3-4 günlük yurt dışı seyahati planlıyoruz. Velayeti bende olduğu için pasaport çıkartırken muvaffakatnameye gerek olmadı ve aldım fakat yurt dışına çıkışta pasaport kontrolde gene de muvaffakatname istenir mi araştırıyorum. Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Birimini aradım, çocuğun kendine ait pasaportu var ise muvaffakatnameye gerek olmadığını söylediler fakat gene de emin olamıyorum bu konu ile ilgili net bir karar vb. kanıt bulabilir miyiz?
  Bununla birlikte tabi ki gidilecek ülkelerden vize talebinde bulunurken ilgili ülke kanunlarına göre isteyebiliyorlar fakat biz Japonya seyahati düşünüyoruz ve Japonya konsolosluğu vize başvurusu istemiyor ve muvaffakatname istiyor musunuz diye aradığımda bunun “ülkeden çıkarken kendi ülke makamlarımıza ibraz etmemiz gerektiğini ve Japonya’ya girişte böyle bir zorunluluk olmadığını” söylediler. Yani çıkışta pasaport kontrolde mahkeme kararını yanımda bulundursam hatta vukuatlı e-devletten nüfus kayıt örneğini de göstersem yeterli olur mu acaba?

 7. Merhaba ben eşimle boşandım ortak velayet ama çocuğun bakımı ikameti bende ama ben eşimin çocukla yurtdışına çıkabilmesi için muvaffakatname verdim bu muvaffakatnameyi noterden iptalini yaptirdigimda yurtdışına çocukla birlikte çıkış yapabilir mi? Pasaport kontrolünde polisler sadece noterin verdiği evraka bakıyorlar sistemde inceleme yapmıyorlar ,çocuğun pasaportu yabancı pasaport

 8. Merhabalar Ali bey, kızımın velayeti bende babası istediğinde yurt dışına cıkartabilsin diye babasına muvafakatname verdim, kızım 15 yaşında yurt dışında okumak istedi, aynı zamanda kızım Alman vatandaşı babasının yanına okumak için göndersem çocuk.için sorun yasarmıyım yardımcı olur musunuz.

 9. Mrhb benim 18 yasinda kizim var ben 2. Evliliğimi yurtdisinda yaparsam kizimi nasil kendimle götürebilirim yasi problem olur mu

 10. Benim çocuklarım gayri resmi evlilik dışı evlilik dışı çocuklarin velayeti annededir diyor Türk Medeni kanunlari ayrıca velayet hakkıda annede olan çocukların yurt dışı a çıkışı babalarının muafatine bağlı deildir ben bunu daha fransa vize merkezine nasıl anlata bilirim ne gibi evrak verebilrim yoruldum Bende aynı sorunla karşı karşıyayım nasıl bir yol izlediniz lütfen paylasirmisiniz bende izin alamıyorum.pasaport dahil tüm evrakları çıkarıyorum muafatname diye direniyor vize ??.Evlilik dışı Tanıma işlemi olan çocuklar bilgisi olan lütfen ama lütfen yardım etsin lütfen

  1. Bende aynı durumdayım 7 aylik bir bebeğim var yurt disina çıkarken sorun oluyor mu bilgilendirirseniz sevinirim.

 11. Merhaba Ali bey,Ben iş için yutdışına çıkıcam 6 senedir ayrıyız iki oğlum var velayetleri bende.Babaları dört aydın cezaevinde uzun bir süre daha yatacak gibi ben çocuklarımı kendimle götürürken onun veya onun verasetçisinin rızasına,imzasına ihtiyacım olacak mı?

  1. Merhaba
   Ben Danimarka’da yaşıyorum. İki tane 18 yaşından küçük çocuğum var. Eşimden boşandım ve çocukların velayeti bende. Çocuklarım benimle birlikte yaşıyorlar, babalarını Türkiye’de yaşıyor. Çocuklarımda bende çifte vatandaşiz. Çocuklarımı Türk vatandaşlığından çıkartmak için mahkeme kararı mı almak zorundayım?

 12. ben eşimle boşanma sürecine girecem kendisi azerbeycan vatandaşı 2 çocuğum var kendisi çocukları yurt dışına götürebilirmi velayeti şahet kendisi alırsa çocuğumun biri 8 aylık biri 4 yaşın ve kesinlik ben yur dışına çıkmalarına izin vermem eğer böyle bir şey olursa götürebilrmi

 13. Merhaba güncel bilgi paylaşmsk istedim velayeti bende olan kızımı yurt dışına götürmek için başvurdum red geldi itiraz da hakim kararı sunduk ve onaylandı çok şükür 6 aylım kısa bir sürede hemde tabiki çok ugraştık türkiye ve barşvurdugumuz ülkede çok iyi avukatlar tuttuk isteyin dua edin ve olsun

 14. merhaba efendım 6 yasında bır oglum var ısvıcrede yaşıyorum.
  eşimle aile birlikteliğim devam etmektedır. fakat kendısı turkıyede kalmak ıstemekttedir. fakat cocugumun isviçrede yaşaması için onayı vardı bu konuda ne yapmam gerekıyor muvakatname mı cıkartmalıyız.

 15. Merhaba Ali bey ben Almanya da yaşıyorum Yunan vatandaşıyım Türkiye’den bir çocuğu evlat edinmek istiyorum ailesi vermeye razı nasıl bir prosedür uygulamam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 16. Merhaba Ali bey, velayeti annede ve anne çocuğu kanadaya götürerek bütün bağı kesilen bir babayim. Velayet ve haklarım konusunda neler yapabilirim.

 17. Merhabalar ben eşimden boşandım 15 günlükken çocuğumun velayetini aldım.ve annem çocuğuma baktı.suanda annem yurt dusina gidecek ve kizimida götürmek istiyor bu un için ne yapmam gerek anneme vekalet Felan mi vermem gerek.lutfen bana yardımcı olurmusunuz?

 18. Ben eşimle yurt dışında evlendim. Orda bir çocuğumuz oldu. Türkiye’ye geldik. Eşimin oturma iznini almaya çalışıyorum. Eşim geri gitmek istiyor. Türkiye’de evliliğimz gecerli. Eşim geri dönmek istiyor bebegimizin durumu ne olacak

 19. Merhaba ali bey ben yasındaki kızımla abd ye vize ye girecegıö babanın herhangi bir onayı gereklımıdır

 20. Merhaba eşimle 3 sene önce boşandık eşim Hollanda doğumlu Türk’tür kızımın velayetini hakim bana verdı babası çifte vatandaşı kızınıda yapmayı düşünüyor bir yandan avantajlarını düşünüyorum bir yandan Hollanda’ya götürür geri getirmez dıye korkuyorum araştırdığıma göre velayeti vermedıgım süre Hollanda hükümeti gereklı işlemleri yapıyormuş dogru mu bilmıyorum bu durumda hukuksal olarak ne yapmalıyım ? Nasıl bır yol izlemeliyim? Avantajları var tabiki kızımda olsun ıstıyorum ama dezavantajıda var dogru karar vermek ıstıyorum

 21. Merhaba çocuğumun velayeti Anne olarak bana verildi. Fakat okul ihtiyaçlari maddi açidan ve manevi açilardan oğlumu rahat ettiremiyordum. Kendi ailemin yaninda barindigim icin. Es esimle ortak karar alip kendisi yurtdisi vatandasi ve orada onunla ilgilenen babaanne hala dedesi var ve benim veremedigim her imkani sunuyorlar. Muvaffakatname verip yurtdisina yolladim hergun goruntulu gorusuyorum ve inanin cok mutlu. Simdi sormak istedigim sey su muvaffakatname ile yolladigim cocugumun ikametgah islemini bildirmeli miyim? Muvaffakat name ile babasinin yaninda okumaya yolladigim icin kanunen hatalimiyim?

 22. Merhaba,
  Eşim ile boşanmak üzereyiz. 3,5 yaşında kızım var. Daha sonra Avrupa’da biri ile formalite evliliği yapacağım, velayet bende kalacak. Yurtdışına çıkarmakta babanın muvafakati gerekir mi?

  Ayrıca, Başka bir soru: Kızımın baba üzerinden alınmış yeşil pasaportu var, benim de kendi adıma (ikimiz de memuruz.) boşandıktan sonra çocuğa kendi üzerinden yeşil pasaport alırken velayet kararı yeterli mi, yeşil pasaport için tekrar baba muvafakati gerekecek mi?

  Saygılar

 23. merhaba.
  7 yaşında ki oglumun velayeti ortak dır annesi ile kalıyor,annesi şehir dışına taşınıp çocugu başka bir şehre götürebilirmi

 24. Merhaba ben çocuklar imla birlikte yur TDisina yerleşmek istiyorum çocuk larimi ardımda bırakamam nasıl bir yolizlem gerekir

 25. Ben türk vatandaşıyım ve Fransa’da oturumum süresiz değil eşim ve çocuklarım alman vatandaşı boşandıktan sonra çocuklarım babada mi kalıyor ??? Türk vatandaşı oldukları için

 26. Rusyada evlendim cifte vatandasligim var. Esimle burada bosanma davasi actik. Ben burada calisiyorum cocuklar rusyada annem ilgileniyorr ben burada calisiyorum. Esim beni tehdit ediyor cocuklari sende birakmayacagim sikayet edip senden alacagim. Boyle bir hakki var mi ya da bu konuda ne yapabiliriz

 27. merhabalar ,

  3 yıldır evli olduğum eşim henüz bir boşanma davası yokken 2 yaşındaki çocuğumuzu alıp kendi memleketi olan cezayir e gitti.
  gittiği günün ertesi günü ben boşanma davasına başvurup çocuğun yurt dışına cıkartılması yasağını talep ettim ve karar çıktı.
  bu karar sonrası bu süreçte çocuğumu getirtmek için ne yapabilirim.
  yardımlarınız için teşekkürler.

 28. Merhaba 5 senedir boşanmış bulunmaktayım , Almanya’ya evlenerek gitmeyi düşünüyorum ,17 yaşında oğlum var velayeti bende ,babası katiyen tek nafaka vermedi ve çocuğuda görmeye gelmiyor ,yurt dışına yerleşmemiz için ne yapmam gerekiyor acaba ? Babadan onay şartmı ?

 29. Ali bey iyi günler dilerim. Eşımle 10 yıl önce bosandik. Oğlum 12 yaşında. Velayet annede. Fakat oğlum. 2020 yılı bâsından beri kendi kararı ile benimle yaşamaya başladi. Ben Rus vatandaşı bir bayanla tekrar evlilik yapiyorum. Rusya ya yerlesme kararı aldik. Oglum eğıtımıne ve aile hayatına bizimle yurt dışında devam etmek istiyor. Bu konuyu annesi ile konustu. Annesi izin vermiyecegini söyledi. Ben konuyu annesi ile degerlendirmek istedim. Fakat benimle de iletisimi kesti. Bu konuda hukuki olarak ne yapabilirim.

 30. Hocam merhaba bnm kızımın velayeti bende 18 yaş altı kızım baba yurtdisina yerleşecek evlenip kızımıda beraber götürmek istiyor izin vermeyi düşünüyorum ama şartım belli
  Size sormak istediğim sorum şu şekilde kızım yurt dışına gittiği zaman beni de alabilir mi?yanına kalıcı olarak

 31. Merhaba,
  Almanya da iş buldum, şu an çalıştığım şirketin Almanya lokasyonunda. Çekişmeli boşanma var, oğlum 2.5 yaşında geçici velayet bende. Almanya ya oğlum ile gidip yerleşmek gerek ancak baba muvafakatname vermez randevu tarihi bekliyorum. D tipi vize için babanın uzaklaştırma cezası var, birde evlilik sürerken şiddet uyguladığı resimler var. Bunlarla başvursam muvafakatname olmadan olur mu? Olmaz ise aile mahkemesinden bu karar yönünde izin alabilir miyim? Avukatım araştıracak örnek var mı bilmiyor. Sizce nasıl yol izlemeliyim? Muavakatatnamesiz bize alırsam Almanya girişte hudutta sorun yaşar mıyım?

 32. Merhaba Av.Ali bey 4 yaşında oğlum var velayeti benim üzerimde 12 günlüğüne yurt dışında çıkmak istiyorum babası izin vermemekte kararlı ve görüş haftası içeresinde yurt dışında olacağım bu konu hakkin da bilgi verermisiniz?

 33. Merhabalar benim oğlumu annesi benim iznim olmadan amerikaya götürdü hiç bir şekilde ulaşamıyorum ben iran vatandaşıyım eski eşimde öyle türkiyede yaşıyorduk ne yapmalıyım

 34. Merhaba Ali bey, 2 yıldır Norveçte ikamet ediyorum, 14 yaşındaki oğluma oturum kartı için başvuru yapmak istiyorum, oğlumun velayeti babasında fakat yurtdışında benimle yaşaması için izni var, muvafakatname verecek, oturum başvurusu için velayeti benim almam gerekiyor mu yoksa babanın muvafakatnamesi yeterlimi

 35. Affedersiniz, annemle yaşıyorum, boşandılar! İstanbul’da kalmak istiyoruz! Annem üniversite boyunca kalıyor! Annemin öğrenci kimliğiyle veya Türk okullarında okuyarak turist yurdu alabilir miyim? Annemin Kymlik koleksiyonu altında nasıl bir turistik konaklama yeri bulabileceğim konusunda bana rehberlik eder misiniz?

 36. Merhaba
  Ben Danimarka’da yaşıyorum. İki tane 18 yaşından küçük çocuğum var. Eşimden boşandım ve çocukların velayeti bende. Çocuklarım benimle birlikte yaşıyorlar, babalarını Türkiye’de yaşıyor. Çocuklarımda bende çifte vatandaşiz. Çocuklarımı Türk vatandaşlığından çıkartmak için mahkeme kararı mı almak zorundayım?

 37. merhaba.. öncelikle ilk eşimden boşanalı 15 sene oldu.. bi kızımız var ve kendisi hollandada yasıyor.kendisi evli ve 4 cocugu var. şimdi benim kızım babasının yanına yerleşmek istiyor.. sorum su. kızım oraya oturum alır yerleşirse ben kızım yurt dısında ve reşit olmadıgı için oraya bu vasıtayla yerleşebiliomuyum? artı kendimde evliyim ve bi kızım daha var.. kızımı ve eşimide götürebiliomuyum?

 38. merhaba yurtdisinda evlendim suan ben turkiyedeyim esim ve cocgum.yurtdisin da Tacikistan da esimi ve cocugumu Türkiye getirmek istiyorum cocugum turkiye gelebilmesi icin izin belgesi istiyor bende bu belgeyi nerede talep edebilirim alabilirim acaba

 39. Merhaba 9 yaşında olan çocuğun vasisi yurt dışında çocuk benimle kalıyor yengesiyim vasisi eşim abisi yani çocuğu pasaportu var yurt dışına abisinin yanına götürebilir miyim

 40. Merhaba eski eşimle 12 yaşında kızım türkiye bulgaristan çift vatandaş,velayet annede, avusturyaya temelli yerleşmek istiyorlar, bunun babadan herhangi bir evrak gerekliligi varmı dır?

 41. MERHABA ALİ BEY, BOŞANDIGIM EŞİM VELAYETİ KENDİSİNDE OLAN OGLUMU BENDEN HABERSİZ ALMANYAYA GÖTÜRMÜŞ,YASALAR BUNA İZİN VERMİŞ Kİ GİTMİŞ,PEKİ BEN OGLUMU TEKRAR GÖREMEYECEKMİYİM,TÜRKİYEDE İKEN ZOR GÖRÜŞÜYORDUK MADDİ DURUMUMDAN DOLAYI BEN ALMANYAYA NASIL GİDİP OGLUMU GÖREYİM.BİRDE ORADAN HALA OGLUMA ÖDEDİGİM NAFAKA YI YATIRMAMI İSTİYOR.NAFAKA İÇİN EN AZINDAN İPTAL KARARI ÇIKARA BİLİRMİYİM.BU YASALAR HEP KADINLARDAN YANA BİZ ERKEKLER İSE HEP MADUR DURUMDAYIZ.CEVAP YAZARSANIZ SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

 42. Merhaba ben kızım 10 yaşında ve velayeti bende.2 haftalığına makedonya ya gitmek istiyoruz.
  babasının kızımın pasaportunu iptal etme şansı var mı acaba? Biz daha evli iken kızımın pasaportunu iptal etmişti sonradan 2016 yılında iken..Tabi o zaman ikimiz başvuru yapmıştık kızıma pasaport çıkarmak için.şu anda resmi olarak ayrıyız ve velayet bende ve ben kızıma pasaportu çıkarabildim babasına gerek kalmadan.
  kısaca velayeti bende olan kızımın pasaportunu babası iptal edebilir mi?

 43. İyi günler.ben 1983 almanya doğumluyum.2016 yılında eşimden bosandim. 2 çocuğumun velayeti bende.babam öğretmen olduğu için yeşil pasaport alabilirmiyim?3 aylık turist olarak gitmek istersem çocuklarım da bu pasaportlar faydalanıp,benimle gelebilirler mi?eşimden yana Bi sıkıntı yok

 44. merhaba benim yeşil pasaport hakkimdan dolayi esiminde yesil pasaportu var. esimin kizi 17 yasinda velayeti esimde ve bizimle ikamet ediyor. yesil pasaport icin basvurabilirmiyim. biz yurttisina ciktigimizda evde tek kalmak zorunda kaliyor.

 45. Merhaba benimde bir sorum olacaktı velayetle ilgili. Velayeti bende olup ben çocuğumla yurtdışında yaşamak istiyorsam ama eski eşimin de çocuğu görme hakları nasıl olacak ben yurtdışında yaşayacaksam karşı tarafında ayda bir görme hakkına sahipse o nasıl olacak?
  Umarım kendimi doğru ifade edebilmişimdir teşekkürler

  1. Merhabalar,
   Tarafların bu konuda anlaşmaları var ise mahkemeye birlikte müracaat edecekler. Aksi takdirde kişisel ilişkiye ilişkin takdir mahkemenin olacağından kişisel ilişkinin ne şekilde olacağına dair kararı hakim verecektir. Kişisel ilişki hakkındaki yazımızı inceleyin.

 46. Merhaba bende boşanma davası açtım ve çocuklarım hepside çifte vatandaş yani hem türk hemde alman vatandaşları..velayeti bana verilince çocukları babadan izin kağıdı almadan Almanya’ya götüre bilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu