Aile (Boşanma) Hukuku

Velayet Altındaki Çocuğun Yurt Dışına Götürülmesi

Velayeti Eşlerden Birine Bırakılan Çocukların Yurt Dışına Götürülmesi

Velayet kendisine verilen eşler, çocuklar ile ilgili her türlü kararı diğer eşin rızası olmaksızın verebilir. Müşterek çocuk hakkında verilen kararlarda aranan en önemli kriter çocuğun yüksek menfaatleridir.

Bir başka şekilde ifade etmek gerekirse çocuğun yüksek menfaatlerini ihlal etmemek kaydıyla eşler, çocuğun eğitimi, bakımı, yaşanılacak şehir, ülke gibi konularda diğer eşin rızasına ihtiyaç bulunmaksızın her türlü kararı alabilir.

Bu hususta en sık karşılaştığımız husus, müşterek çocuğun velayeti kendisine verilen eş, Yurtdışına beraberinde gitmek istediği takdirde müşterek çocuğu götürüp götüremeyeceği sorunudur.

Yargıtay uygulamasında da kabul edildiği üzere mahkemece verilen boşanma ya da ayrılık kararı ile müşterek çocuğun velayeti eşlerden bir tanesine verilmekte, diğer eş ile çocuk arasında kişisel ilişki kurulmaktadır.Velayet görev ve yetkisi kendisine verilen eş, müşterek çocuğu yurtdışına götürebilir. Bunun için diğer eşin rızasına ihtiyaç bulunmamaktadır.

Yine bu hususta mahkemeden ayrıca bir karar alınmasına da gerek bulunmamaktadır.

Hakimin Müdahalesi (Mahkeme Kararı)

Ancak, bazen ülkelerin kendi hukuklarından ya da uygulamalarından kaynaklı olarak velayeti kendisine verilen eş, müşterek çocuk için vize başvurusunda bulunması halinde vize verilmemektedir.

İşte bu durumda yapılması gereken Aile Mahkemesine müracaatla müşterek çocuğun yurtdışına çıkarılabilmesi hususunda karar alınması olacaktır.

Zaten gerek Yargıtay uygulamasında gerekse ilk derece mahkemesi uygulamalarında müşterek çocuğun yurtdışına çıkarılması hususunda karar isteminde bulunulması halinde, ilgili ülkenin müşterek çocuğun vize müracaatına olumsuz cevap verip vermediğinin mahkemece incelenmesi gerekmektedir. Velayeti kendisine bırakılan eşin bu yöndeki talebin reddedilmiş olmasını dava şartı olarak kabul edilmekte, bu şekilde bir red cevabının bulunmaması halinde hukuki yarar yokluğundan davanın reddine karar verilmektedir.

Özetlemek gerekirse;

 1. Velayeti kendisine verilen eş, çocuğu yurtdışına geçici ya da kalıcı olarak beraberinde götürebilmektedir.
 2. Bunun için diğer eşin rızasına ihtiyaç bulunmamaktadır.
 3. Mahkemeden de bir karar alınmasına gerek bulunmamaktadır.
 4. Müşterek çocuk için diğer eşin rızası bulunmaması nedenine dayalı olarak vize verilmemesi halinde, diğer eşin rızasının bulunmaması durumunda mahkemeden bu yönde karar verilmesi istenmelidir.

İlgili Makaleler

21 Yorum

 1. Ben de velayeti bende olan oğlumu ikinci evliligimden dolayı almanyaya götürmek için geçen yıl çok uğraştım araştırdım. Herkes, avukatlarda dahil babadan izin almadan goturemeyecegim söylendi. Araştırmalarım sonucu tüm evrakları konsolosluga verdim ve koronadan dolayı 1 yıl sürsede vize verilme süresi nihayetinde geçen hafta onay verildi çok şükür… 2020 güncel bilgimi paylaşmak istedim, yani izin almadan da goturulebiliyor çocuk yurdisina.. Saygılar

   1. Ben yeni boşandım Eşimin telefon hatti üzerimde olup süpheli olduğum bir kişiyi buldum hatay da biri ile konusup benimle evliliğini sonlardirdi şimdi bu hataya gidermi veya ben cocuğu mu nasil görecem ben ailemle yasiyacam dedi sonra hataya gidip evlenmesi benim cocuk la iliskimi kesiyor bu durumda nasil dava acarim giderse

    1. Merhaba,
     Boşandığınız eşiniz dilediği yerde, şehirde veya ülkede yaşama hakkına sahiptir. Velayet eşinize verilmiş ise kişisel ilişki günlerinin düzenlenmesini mahkemeden talep edebilirsiniz.
     İyi günler ve esenlikler dileriz.

     1. Selam
      Ben isvecte yasiyorum.Burada bosandiktan sonra velayet hem annenin hem babanin yani ortak.Yurtisini birakin baska kente göcetmek cocugun zararina oldugu icin mumkun degil.Lutven avukatlar olarak buna bir Care bulun,gerekirse cumhurbaskaniyla bu konuyu görusun.Cocugun babaya da ihtiyaci var.Yurtisina annesi tarafindan göturulurse cocuk Perisan olur.Lutven buna bir care bulun

  1. Velayeti bende olan cocgumla beraber yurdisina yerleşmek istiyoruz babasıyla kişisel ilişkisi bir sorun yaratır mı

   1. Merhaba,
    Hayır. Siz yurtdışına yerleştiğiniz takdirde baba yeniden kişisel ilişkinin belirlenmesini talep edebilir.
    İyi günler ve esenlikler dileriz.

  2. Bu güzel bilgi için teşekkür ederim.. Evrak listesinde babadan muvaffakatname isteniyor diye biliyorum.. Sizden böyle bir izin belgesi istenmeden mi, hazırladınız tüm evraklarınızı.Yani eksik evrak sunmadınız değil mi?

   1. Gayri resmi 2 çocuk annesiyim çocukların kimlikleri 2 tanıma işlemi gerçekleşti. Gayri resmi olan çocukların velayet hakkı annededir diyor kanun fakat beb yeni evlilik yaptım cocuklarimida goturmek istiyorum 2 senedir Fransa için vize alamiyorum muafakatname istiyor babalari ile iletişim kuramiyorum.Lutfen yardımcı olur musunuz

  3. Merhaba bende suan oglumu belcıkaya gtrmek ıcın ugrasıyorum ama velayetı babasındna boterden ızın belgesını nasıl yapacagım ?

  4. Hanımefendi bende șuan sizin yașamiș olduğunuz durumu yaşıyorum iki kızımı almanyaya getirmek için tüm evrakları konsolosluğa verdim ama velayetleri bende olmalarına rağmen sacede babanın görüş günleri olduğundan dolayı babadan izin belgesi alıp onuda konsolosluğa sunmamizi istiyorlar. Bizimde baba ile iletişimimiz olmadığı gibi iletişime geçsek dahi izin vereceğini düşünmüyorum siz bu süreçte mahkemeden alınan farklı bir izin belgesimi sundunuz konsolosluğa rica etsem benide bilgilendirirseniz çok sevinirim şuan bundan dolayı sıkıntıdayim.

 2. Mrb Ali bey size çok ihtiyacım var çok önemli bir davam var sizinle irtibata geçmek istiyorum lütfen 🙏

  1. Şeyda hanım merhaba,
   Bize sitemizde yer alan 0 505 312 09 15 nolu telefondan, whatsapptan ya da e-posta (alideniz@alideniz.av.tr) adresinden ulaşabilirsiniz.
   İyi günler ve esenlikler dileriz.

 3. Merhaba eşimden yeni boşandım bir kızım bir oğlum var çocuklarımın velayetini annesine verdi. Ben de boşanma sürecinde İsviçre’ye yerleştim babası olarak çocuklarıma yaz tatillerinde bir ay sömestır tatilinde 15 gün görme hakkım var. Yılda bir defa bir aylık görme hakkımı İsviçre’de yaşadığımdan dolayı ya bu hakkımı annesi engelleyebilir mi? Kısacası ben yurtdışında yaşayarak Türkiye gitmeden çocuklarını İsviçre’ye getirip görme hakkım var mı?

  1. Merhaba ben boşanma aşamasındayım. Boşandıktan bir iki sene sonra yurtdışına gitmek istiyorum.fakat 1.5 yaşında bir oğlum var. Velayeti yüksek ihtimal ile bana verilecek. Yurtdışına onu götürmek için babanın iznine ihtiyacım var mı. Özellikle gittiğim yerde vatandaşlık almak istersem engel olabilir mi

 4. Ali Bey, paylaşımınız için o kadar minnettarım ki… Pasaportumuzu ve vizemizi sorunsuz aldık. Yarın ucuşumuz var ve ben bu saatte hala alamadığım muvafakat için literatür bakıyorum. Karşı taraf hem hükümlü hem kaçak. Yani asla ulaşılabilir değil. Ona rağmen çok korkmuştum sıkıntı yaşarız diye. Velayet tabiki bende ve sayenizde için rahatladı.

 5. Merhaba 27 mayisda eşimle anlaşmalı boşandık 2 çocuğun velayetini de ben aldım ve ailem Kıbrıs da olduğu için onların yanına gidicem ancak gerekçeli karar ile gidebilirmiyim tebligat henüz ulaşmadı bana uyapdan aldığım belge ile feribotla geçiş yapmak istiyoruz gidebilir miyiz yoksa kesin kararı beklemek zorunda mıyız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu