İşçi Davaları

İşverenler Arasında Organik Bağ Kavramı

İşverenler Arasında Organik Bağ Kavramı

Pratikte en fazla karşılaşılan problemlerden birisi de işverenlerin, işçileri hizmet süresine bağlı haklarından mahrum etmek amacıyla başvurulan ancak yargılama sırasında açıklığa kavuşturulabilen yöntemlerdir.

Örneğin işçiler, aynı yerde ve aynı işi yapmakta olduğu halde işverenler değişik unvan ve isimlerle şirket kurmakta ve işçinin çalışması farklı şirketlere girdi-çıktı gösterilerek bölünmekte, tabii olarak işçinin sigortası da kurulan değişik şirketlerce ödenmektedir.

Organik bağ kavramı, tüm bu şirketler arasındaki bağlantının ortaya çıkarılarak işçilerin hak kaybının önüne geçilmesini amaçlar. Şirketler arasındaki organik bağın incelenmesinde genel olarak şirketlerin ortalaması, ticaret sicillerinde kayıtlı oldukları adresleri, faaliyet alanları, şirketlerinin ortaklarının akraba olması, işçinin aynı ortaklara bağlı başkaca şirketlerde çalıştırılması değerlendirilir ve şirket arasında organik bağ ispat olunursa işçi, iş yerinde kesintisiz çalışmış kabul edilir.

Aralarında organik bağ bulunan şirketler işçinin alacaklarından müteselsil (birlikte) sorumlu olacağından açılacak davada husumetin tüm şirketlere yöneltilmesinde fayda vardır.

Yukarıda belirtilen hususların yanı sıra girdi-çıktı yapılan şirketler arasındaki organik bağ, tanık anlatımları ile de ispatlanabilecektir.

Ayrıca birden fazla işveren tarafından birlikte istihdam edilen işçinin alacaklarından da her iki işveren birlikte sorumludur. Şirketler arasında organik bağ varsa işçinin tüm çalışması şirketlerden birinde olsa dahi işçi alacaklarından şirketler birlikte sorumludur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu