Aile (Boşanma) Hukuku

Kadın Kocasının Soyadını Kullanmak Zorunda Değildir.

Yargıtay önceki kararlarında Evli Kadının kocasının soyadını kullanmayıp; sadece kendi kızlık soyadını kullanmasına yönelik davalar ile ilgili olarak Türk Medeni Kanunu’nun benimsediği aile birliği ve bütünlüğünün kocanın soyadı üzerinden devamına ilişkin genel prensibi ve kamu düzenini bozar şeklinde istikrar kazanmışken; yeni tarihli Hukuk Genel Kurulu Kararı ile artık evli Kadının, sadece kızlık soyadını kullanabileceği hususunu benimsemiştir.

Ancak bu hak, doğrudan Kanundan doğan bir hak değil; Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Kararı’nın, Uluslararası sözleşmeler ile Kanunlar arasındaki normlar hiyerarşisini gözeterek vermiş olduğu bir içtihattan kaynaklanmaktadır.

Gerçekten de Türk Medeni Kanunumuz’da kadının sadece kendi kızlık soyadını kullanmasına imkan bulunmamaktadır. Ancak Uluslar arası sözleşmeler uyarınca böyle bir hakkı kullanmasının önünde bir engel bulunmamaktadır.

Yüksek Mahkeme Uluslararası Sözleşmeler ile Türk Medeni Kanunu arasındaki bu kural çatışmasında Normlar Hiyerarşisine ilişkin Anayasa 90. maddesi uyarınca Uluslararası Sözleşmelere üstünlük tanıyarak Kadının sadece kendi kızlık soyadını kullanabileceği yönünde içtihatta bulunmuştur.

Ancak evli kadının sadece kendi kızlık soyadını kullanmak isteğini içerir talebi, Kanunları uygulamakla yükümlü Nüfus Müdürlüğü’nce red olunacaktır.

Dolayısıyla Evli Kadının sadece kendi kızlık soyadını kullanmak isteğini içerir talebini açacağı bir dava ile ileri sürmesi gerekmektedir.

Bir başka deyişle dava açmadan bu hakkın kullanılması şu anki mevzuat hükümlerine göre mümkün değildir. Mahkemece bu hususta verilecek karar, nüfus memurluklarınca yerine getirilecektir. 

Anılan Kararın Künyesi: Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 30/09/2015 tarih ve 2014/2-889 Esas 2015/2011 Karar sayılı kararı 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Selamun aleykum ben 3 yıldır evliyim eşimle eşimin ailesi sebebiyle kavga 3diyoruz eşimin ailesi bana hakaretler ettti annesi iftira bile atti ailesi yüzünden psikolojim bozuldu boşanmak istiyorum kavga ettiğimizde bile bunu dile getiriyorum ne yapmalıyım 1 yaşında oğlum var boşansak çocuk kime verilir artık dayanamiyorum

    1. Merhaba Gamze hanım,
      Son sorunuzdan başlayacak olursak 1 yaşındaki çocuğun velayeti anneye verilecektir. Boşanmak istiyorsanız bir boşanma avukatına müracaat edin. Eğer durumunuz yok ise barodan adli yardım bürosundan size bir avukat görevlendirilmesini talep edin.
      İyi günler ve esenlikler dileriz.

  2. Merhaba İyi günler, ben eşimin soyadını kullanmak istemiyorum bunun için ne yapmalıyım süreç ve maliyeti hakkında bilgi alabilir miyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu