Aile (Boşanma) Hukuku

Zina Sebebiyle Boşanma Davası

Zina sebebiyle boşanma davası Türk Medeni Kanunu’muzun 161. maddesinde düzenlenmiştir. Zina sebebiyle boşanma özel ve mutlak boşanma sebeplerinden bir tanesidir. Mutlak boşanma sebebi olması nedeniyle bu boşanma sebebinin ispatı halinde mahkemece boşanmaya karar verilir.

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’n 161/1. maddesi uyarınca

“Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir”.

Ancak bu boşanma türünde davanın açılması belirli süreye tabidir. Bu sürelerin geçmesinden sonra özel sebep olarak zina olgusuna dayanılarak dava açılması mümkün değildir. Yasada düzenlenen bu süre geçtikten sonra davayı hakkı olan kadın ya da kocanın dava hakkı düşecektir.

Zina sebebiyle boşanma davası açılabilmesi için:
– Zinayı öğrenen eşin öğrendiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde zina sebebiyle boşanma davası,

– Zinayı daha sonra öğrenmiş olsa bile zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmeden zina sebebiyle boşanma davası açması gerekir.

Bu süreler hak düşürücü süre niteliğindedir. Hak düşürücü süre taraflar ileri sürmese dahi, dilekçeler aşamasında ileri sürülmemiş olsa bile hakim tarafından kendiliğinden dikkate alınan ve yargılama devam ettiği müddetçe dikkate alınan sürelerdir.

Yine zina olgusunu öğrenen kişinin eşine ikinci bir şans vermesi ya da affetmesi halinde zina sebebiyle boşanma davası açma hakkı bulunmamaktadır. Affeden tarafın dava hakkı bulunmamaktadır.

Zina olgusu kesin olarak ispatlanmalıdır. Bir eşin bir başkasıyla duygusal açıdan ilişkisinin olması zina olgusu için yeterli değildir. Eşlerden birisinin bir başkasıyla sürekli olarak telefonla görüşmesi, mesajlaşması da zina olgusu için yeterli değildir. Bu hareketler cinsel sadakat yükümlülüğüne aykırı ve sadakatsiz hareketler olarak nitelendirilebilir. Dolayısıyla gereke delillerin toplanması gerekse değerlendirilmesi aşamasında dava öncesinde konusunda uzman ve tecrübeli bir boşanma avukatı ile mutlaka görüşülmesi gerekmektedir.

Ancak bazı olguların varlığı halinde Yargıtay uygulaması ile zina eyleminin gerçekleştiği kabul edilmektedir.

Örneğin eşin bir başka bayan ile aynı otel odasında kaldığının ispatı halinde zina eylemi varlığı ve boşanma davasının kabulü için yeterli kabul edilmektedir.

Yine geceyi bir başka erkeğin evinde geçiren kadın açısından zinanın varlığı için yeterli kabul edilmiştir.

Zina olgusu ispatlandığında zinayı gerçekleştiren eşin bu eylemi tam kusur olarak kabul edilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu