İşçi Davaları

Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günleri Çalışmalarının İspatı

Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günlerinde işçinin çalışmaması kural, çalışması ise istisnadır.

Ancak İşçinin isteyerek ya da iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesindeki özel hüküm nedeniyle çalışması mümkündür. Bu durumda yapılan çalışmanın dava konusu olması halinde kim tarafından ne şekilde ispatlanacağı ve ne şekilde hesaplanacağı önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eğer işçi Ulusal bayram ve genel tatillerde çalıştığını iddia ediyor ise bu iddiasını ispatlamakla yükümlüdür.

İspat konusunda özellikle işyeri kayıtları (yazılı olması ve davalının elinden ya da yardımcıları elinden südur etmesi nedeniyle) önemli deliller niteliğindedir. (Örneğin işe giriş ve çıkışları gösteren belgeler, işyerinin iç yazışmaları ve bu günlerde çalışmanın yapılmasına dair duyurular vs.)

Ancak, Ulusal bayram ve genel tatillerde çalışıldığının bu tür yazılı belgelerle ispatlanamaması durumunda tarafların dinletmiş oldukları tanık beyanları ile sonuca gidilmesi gerekecektir.Ancak tanık ile ispatlanması halinde,

– Tanıkların davacı ile aynı dönemlerde çalışmış olması gerekir.,

– İşyerinde çalışma düzenini bilmeyen veya bilmesi mümkün olmayan tanıkların beyanlarına itibar edilmemelidir.

– Aynı işverene karşı dava açan işçilerin şahitliği konusunda ise işyerinin özelliği, işçi tarafından yapılan işin niteliği nazara alınarak tanık beyanları mahkemece serbestçe takdir edilecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu