Aile (Boşanma) Hukuku

Boşanma Avukatının, Boşanma Davasına Etkisi

Boşanma davaları Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda düzenlenen Yazılı Yargılama usulü ile görülüp karara bağlanan davalardır. Bu tür davaların en temel niteliği ise taraflarca hazırlama ilkesidir.

Taraflarca hazırlama ilkenin hakim olduğu davalarda ise hakim her şeye müdahale edemez. tarafların istediklerinden fazlasına hükmedemez.

Bu durumda ortaya şu sonuç çıkar. Bir boşanma davasında, Sizin sunmadığınız delili mahkeme kendiliğinden incelemez. Sizin talep etmediğiniz konuda mahkeme hakimi karar veremez. Talebiniz olmadığı zaman mahkemece tedbir kararları verilemez. Kaldı ki tüm bu talep ve dilekçelerin belirli süreler içerisinde sunulması gerekmektedir. Bu süreler içerisinde ileri sürmediğiniz iddialar dinlenilmediği gibi, süresinde belirtilmeyen delilleriniz de incelenmeyecektir.

İyi boşanma avukatı denildiği zaman anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanma, boşanma protokolü, evliliğin iptali, mal rejiminin tasfiyesi, nafaka davası, velayet davası, velayetin değiştirilmesi, nişanın bozulmasından kaynaklanan maddi ve manevi tazminat istemleri, boşanma nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası, iddet süresinin kaldırılması, evlenmeye izin verilmesi konularında yani Türk Medeni Kanunu’nun Aile Hukuku‘na ilişkin mevzuatına ve uygulamaya hakim olan avukatı anlamak gerekir.

Gaziantep Barosu Avukatları arasında özellikle boşanma davaları konusunda uzmanlaşan Gaziantep Boşanma Avukatları ile davalarınızı açmanız çoğu zaman davanız açısından hayati önem arzetmektedir.

Şu halde taraflarca hazırlama ilkesinin hakim olduğu boşanma davalarında iyi boşanma avukatının davanın kazanılmasında, dava sonucu elde edilecek hukuki yarar noktasında temel belirleyici faktörlerden olduğunu söylemek abartı olmayacaktır.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Boşanma davaları ve Aile Hukuku’nun alanına giren davalar katı usul hukuku kuralları ile bağlı olup teknik davalardır. Bu davalarda talep ve delillerin ileri sürülmesi belirli bir prosedüre yani 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Karunu hükümlerine tabidir.

Usule ilişkin hatalar çoğu zaman maalesef telafisi mümkün olmayan sonuçlara ciddi hak kayıplarına yol açmaktadır.

Bu itibarla diyoruz ki boşanma avukatı aramak ve boşanma alanında tanınmış, tecrübeli ve iyi avukat bulmak boşanma davalarının sıkıntısız surette seyri ve lehe sonuçlanması için olmazsa olmaz çözülmesi gereken unsurlardandır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba,
  Gaziantepte oturuyorum. Boşanma avukatına acil ihtiyacım var. Eşim dava açmış, kağıt geldi adliyeden, ne yapmam lazım. Size nasıl ulaşabilirim?

  1. Merhaba,
   Bizlere https://www.alideniz.av.tr/iletisim-ve-adres-bilgilerimiz/ sayfasında yer alan tüm iletişim yolları ile ulaşabilirsiniz.
   Adliyeden geldiğini belirttiğiniz kağıt eşinizin boşanma dilekçesi olup boşanma dilekçesine mutlaka iki haftalık kesin süre içerisinde cevap dilekçesi hazırlayarak teslim edilmesi gerekmektedir. Sürenizin kısıtlı olduğunu bildirmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu