Aile (Boşanma) Hukuku

Boşanma Davasını İlk (Önce) Kim Açmalıdır?

Boşanma davası, davacı eşin “Bu evlilik benim için artık çekilmez hal aldı, fiilen ve manen benim için bitti. Hukuken sona erdirilmesini istiyorum” şeklindeki iradesinin mahkemeye yansımış halidir.

Belki de insan hayatında verilen, en travmatik, en acı ve en zorlu kararlardan bir tanesi boşanma davası açmaya karar verilmesidir. Bu kararı verecek kişi ise davacının bizzat kendisidir.

Böylesi hassas ve önemli bir karar verilmesi aşamasında kendisine, mesleğine ve müvekkiline saygısı bulunan hiçbir boşanma avukatı kararınıza dahil olmayacak, boşanma ya da boşanmama konusunda telkinlerde bulunmayacaktır.

Bu konuda fikrimi soran tüm müvekkillerime aynı cevabı vermekteyim. Biz sizin adınıza karar veremeyiz! Bu evliliğin yürüyüp yürümeyeceğini siz bilebilirsiniz. Siz boşanma konusunda tam ve kesin bir karara vardıktan sonra size yardımcı olabiliriz.

Ancak eğer boşanma konusunda kesin ve tam bir karara vardıysanız, davayı ilk olarak siz açmalısınız.

Bu yazımızda “Boşanma davasını önce ben mi açayım, yoksa onun açmasını mı bekleyeyim?” sorusuna cevap vermek ve diğer eşin önce dava açması halindeki dezavantajları ve diğer eşin dava açmasını bekleme süresinde yaşanacak hak kayıpları konularına açıklık getirmek istiyoruz.

Boşanma Davasını İlk Önce Kim Açmalıdır?

“Boşanma Davasını İlk Açan Kişi Haksızdır” Saçmalığı:

Hukukumuzda Anlaşmalı Boşanma davası dışındaki tüm boşanma türlerinde kusur aranmaktadır. Davacının dayandığı boşanma sebebi ne olursa olsun, boşanmaya sebebiyet veren olayı ve bu olayda davacının kusurlu olduğunu ispatlamakla yükümlüdür.

Dolayısı ile bir kişi boşanma davası açıyor ise, “boşanmaya sebebiyet veren olaylarda davalı kusurludur” demek istemektedir.

Tam kusurlu eşin dava açma hakkı bulunmamaktadır. Çünkü boşanma aynı zamanda bir haktır. Kimse kendi kusuruyla kendi lehine haklar kazanamaz.

Davacı “Sayın hakim ben eşimi aldattım, zina ettim bu nedenle boşanmamıza karar verilsin” diyemez. Dava açma hakkı kusursuz ya da az kusurlu eşe aittir.

Eşinizin tam kusurlu olduğunu düşünüyorsanız, eşinizin dava açamayacağını, açsa bile kusurunun ispatlanması halinde boşanma davasının red ile sonuçlanacağını bilmenizde fayda var. Eğer boşanma davası red ile sonuçlanır ise siz de boşanamamış olacaksınız..

Esasen boşanma davasında kusursuz ya da az kusurlu eşin dava açması gerekmektedir. Çünkü ancak bu şekilde bir boşanma kararı verilebilecektir. Amacınız boşanma ise boşanma davasını siz açmalısınız!

“Boşanma davasını ilk açan haksızdır” şeklindeki sözler tek cümle ile safsatadan ibarettir.

Özel Boşanma Sebeplerinde Süreleri Kaçırmayın:

Boşanma davalarında boşanma nedenleri “özel boşanma sebepleri” ve “genel boşanma sebepleri” olarak ikili bir ayrıma tabi tutulur.

Özel boşanma sebeplerini:

 1. Terk
 2. Hayata Kast
 3. Pek Kötü Muamele
 4. Suç İşleme
 5. Haysiyetsiz Hayat Sürme
 6. Zina (Aldatma)

şeklinde sıralayabiliriz.

Kanun genel boşanma sebeplerinin aksine,  özel sebeplerin varlığı halinde mahkeme hakimine bu evliliğin sona erdirilip erdirilemeyeceği konusunda bir takdir yetkisi vermemiştir.

Eşlerden bir tanesinin diğer eşe tükürmesi boşanma sebebi midir? Mahkeme hakimi tarafları dinler, söz konusu eylemin gerçekleşip gerçekleşmediği, bunun diğer eş açısından boşanma sebebi olup olmadığını somut olayın özellikleri ve tarafların tutumuna davranışlarına bakarak evliliği sona erdirip erdirmeyeceğine karar verir.

Ama özel boşanma sebebi var ise; örneğin eşlerden bir tanesi zina eder ise, diğer eş zina nedenine dayalı dava açıp zinayı ispatlarsa mahkeme hakimi artık davacı eş için bu evliliğin sona erdirilip erdirilmeyeceğini araştırmayacak zina olgusunun ispatlanması halinde boşanmaya karar vermek zorundadır.

Ancak özel boşanma sebepleri belirli bir süreye tabidir.Yani özel bir boşanma sebebini öğrenen eşin bu sebebe dayalı olarak dava açma süreleri kanunen belirtilmiştir. Bu süreler geçtikten sonra artık özel sebebe dayalı dava açılması halinde davası reddolunacaktır.

Yukarıdaki örnekten yola çıktığımızda eşinin zina ettiğini öğrenen diğer eşin 6 ay içinde zina nedenine dayalı olarak dava açması gerekir. Eğer zina nedenine dayalı olarak davayı 6 ay içinde açmamış ise açtığı dava sadece zinaya dayalı ise davası reddolunacaktır.

Şu halde özellikle özel boşanma sebeplerinden bir tanesine dayanan eşin mutlaka ama mutlaka 6 ay içinde ve önce dava açması gerekmektedir. Diğer eşin dava açmasını beklemesi halinde bu süre dolacak ve dava açma hakkını kaybedecektir.

Boşanma Davasını İlk Önce Açan Avantajlıdır?

Yetkili Mahkemeyi Belirleme İmkanını Kaçırmayın

Boşanma davalarında yetkili mahkeme coğrafi olarak davaya hangi mahkemenin bakacağını ifade eder.

Boşanma davaları

 1. Tarafların en son 6 ay beraber yaşadıkları yer Aile Mahkemesi’nde
 2. Davacının yerleşim yeri Aile Mahkemesinde,
 3. Davalının yerleşim yeri Aile Mahkemesinde

görülebilir. Burada yetkili mahkemeyi boşanma davasını hangi taraf açmış ise o belirleyecektir.

Örneğin eşiniz ile  evlenip Gaziantep’e yerleşmiş burada iki yıl evli kaldıktan sonra ayrılma kararı alarak siz İstanbul’a yerleştiniz eşiniz ise Hakkari’ye yerleşti diyelim. Bu durumda;

 • Davanın Gaziantep ilinde
 • İstanbul İlinde
 • Hakkari ilinde açılması mümkündür.

Şu halde eğer karşı tarafın davayı Hakkari’de açması halinde siz İstanbul’da hayatınıza devam ederken Hakkari’deki davayı nasıl takip edebilirsiniz?

Özellikle çekişmeli boşanma davalarındaki dava süreci bir yılı aşmakta iken bu çok ciddi emek, zaman ve ekonomik külfetler getirecektir.

İşte özellikle yetkili mahkemenin belirlenmesi konusunda seçim hakkı davayı açana ait olduğu için davayı takip etme konusunda avantajlı olmak için davayı ilk önce sizin açmanız büyük önem arz etmektedir.

Evliliğin Çekilmez Hal Aldığının İspatı

Bir haksız (kusurlu) eylemin gerçekleşmesi üzerine uzun bir süre sessiz kalınması, söz konusu eyleme rıza gösterildiği ya da affedildiği anlamına gelebilmektedir.

Eşinizin sizin için çok önemli bir konuda boşanma sebebini tespit etmeniz ve  boşanma sebebi haline getirilmeyip dava açılmaksızın beklenilmesi halinde; özellikle ortak yaşama ara verilmemesi ya da ortak yaşama ara verildikten sonra tekrar ortak yaşamın kurulması halinde artık dava konusu edilemez.

Örneğin eşinizin karşı cinsten birisi ile mesajlaştığını görmeniz üzerine sessiz kalmanız, dava konusu etmemeniz ortak yaşama son vermeden yaşamınıza devam etmeniz halinde söz konusu eyleme rıza gösterdiğiniz ya da affettiğiniz anlamına gelir.

Bir başka örnek olarak, eşiniz size hakaret etti ve ortak konuttan ayrıldınız ya ayrılmak zorunda kaldınız. Daha sonra araya aracıların girmesi ya da çocuklarınızın huzuru için tekrar şans vermek adına ortak hayatın yeniden kurulması  (eve tekrar dönmeniz) halinde artık bu hakaret eylemini dava konusu etmeniz mümkün değildir.

Sonuç olarak, boşanma davaları herkesin bir fikir sahibi olduğu ancak sadece boşanma avukatlarının uzmanı olduğu bir alandır. Dolayısıyla kulaktan dolma, yanlış bilgiler ile hareket ederseniz çok ciddi mağduriyetler ile karşılaşırsınız.

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. Karşılık lı anlaşmazlıktan ve kadının sürekli erkeği rencide edici sözünden dolayı hakaretinde. Dolayı boşanmak istiyor bu konuda ne yapmalıyız bu arada 450 grm altınımızda kızda bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum

  1. Salih Bey Merhaba,
   Boşanma avukatına müracaatla boşanmaya sebebiyet veren eylemleri belirtmek suretiyle boşanma davası açılmalıdır.
   Altınların “kız”da olduğunu belirtmişsiniz. Burada düğünde takılan ziynet eşyalarının kadına ait olduğu hususunu belirtmekte fayda görüyorum. Ancak siz boşanma avukatınız ile görüştüğünüz zaman büyük ihtimalle sorularınızın cevabını alabileceksiniz.
   Esenlikler dileriz.

 2. 4 aylik evliyim esim tarafindan 2 ay once darp edildim ve ayni sekilde 4 cu ayimizdada darp edildim agza alinmayacak kufurler ve sozler soyledi. Bosanma davasini Kim acmali bayan oldugu icin karsilik vermedim ama Beni her defasinda kavgaya itiyor.

  1. Boşanma davasını boşanma davası açmaya hakkı olan kişi açmalıdır. Yani bu durumda siz açmalısınız.
   Bir boşanma avukatına müracaat ediniz.
   İyi günler ve esenlikler dileriz.

 3. 8.5 senelik evliyim eşimden ilk günden itibaren bir sürü sıkıntımız oldu ailesinden dolayı 1.5 aydır küsüm eşimle kardeşine kefil olmuş benden habersiz ki bu ilk değil kaç kez uyardım kefil olma diye en sonunda icralık oldu ama üstümde ev ve araba var vermek istemiyorum onları çocuğu zaten ben alacam bitti diyor bana hem suçlu hem güçlü ama boşanma kağıdını alıp getirmiyor ne yapmam lazım boşanmak için benmi gitmeliyim

  1. Merhaba,
   En kısa zamanda bir boşanma avukatı ile görüşmelisiniz. Boşanma sebebine dayanan kişinin ilk olarak dava açması gerekir.
   İyi günler ve esenlikler.

  1. İrfan bey merhaba,
   Taşınmazın edinme şeklini tapu kayıtlarından tespit etmekteyiz.
   Taşınmaz eğer satış yolu ile devir edilmiş ise bu takdirde ücretsiz verildiği hususu ispatı zor bir husustur.
   Taşınmaz tapuda bağış şeklinde devredilmiş is bu takdirde diğer koşulların oluşması halinde paylaşıma tabi olmaz.
   Ancak anladığım kadarıyla bir başkasına ait taşınmazı tapuda satış gibi göstererek devir almışsınız.
   Bir boşanma avukatına müracaat ederek detaylı bir şekilde bilgi almanızı öneririm.
   İyi günler ve esenlikler dilerim.

 4. merhabalar. tam 27 yıllık evliyim ve kocam bana defalarca şiddet uyguladı şahitlerim var bu konuda bize hakaret küfür edip sonra bizi kışkırtıp ses kayıtları alıyor mahkemede delil diyor bize bir kere bile doğruyu söylemiyor artık yeter bizden para kaçırıyor evden kovdu ve elime kart verip kartım çalındı diye bankasını arayıp ihbarda bulundu ve daha niceleri artık dayanamıyorum ev onun üstüne bizden gizli hesabında parası olduğunu öğrendik ne etmeli bilmiyorum yardımcı olur musunuz teşekkür

 5. Mrb.. 1. Yillik evliyim Esimin Ailesi duqunde torba acarak takilari topladilar ayrica nisan kina ve duqunde siyasi propaganda yaptilar slogan atip baytak actilar yapmamalari icin cok dil doktum ama dinlemediler beni hep asireti ve ailesi ile tehdit ediyor en ufak seyde iftira atip evden qidiyor bosanmak istiyorum onlarda biz avukatla hallederiz seni surundururuz diyorlar ne yapmaliyim. Simdiden tsk ederim ilqi ve alakaniz icin.

 6. Eşim beni cocuk olmuyor diye boşanmak istedi ve ailesiyle hep zaman geçirmek istedi ailesine beni ezdirdi cocuk oluncada cocuguma annesinin bakıcagını söyledi 2 senelik evliyim 3 aylık evliyken ailesi yatak odama kadar girip karıştırdı üzğntğden epilepsi hastası oldum çalışıyordum paramı alıp ailesine verdi ve borçsuz arabamı satarak herşeyimi aldım ailesinin alt kattaki evinw yaptırdıgı borçlarıda dügğn paramızla ödediler takılarım eşimin dükkan açmak istemesiyle gitti ve 1 ayda battıgını söyledi borçsuz gittim ve evdekieşyalarımızın hepsini çalışarak ödedim annemin evine getirip ailesiyle hep birlikte olmazsam boşanacagını söyledi magdurum napmam gerekiyor

 7. 1 bucuk senedir cocuk tedavisi gördüm sorun yok diyorlardı ama cocuk olmadı aşılama yaptırdık ve tutmadıgı gün ailemi sürekli birlikte olmaya kabul etmiyorsan boşanalım dedi annemin evindeyim ve annesi epilepsi hastası ve coxugum olmadıgı için rencide edici kelimeler kullandı allahta sana bütğn hastalıkları vermiş dedi cocugun tutmadıgını ögrendigi gibi annemin evine getirdi bütğn emegim eşyalarım herşeyim o evde nabacagım

  1. Merhaba,
   Maddi durumunuz kötü ise bulunduğunuz ildeki baroya müracaat ile avukat görevlendirilmesini isteyiniz. Maddi durumunuz var ise bir avukata müracaat edin.
   İyi günler ve esenlikler dileriz

  2. Merhaba Ali Bey,
   Ben erkek arkadaşımla sözlendikten sonra nikah yaptık ama bu nikahı erkek tarafı istediği için yaptık imam nikahı kıyılabilmesi için ama resmi nikah yaptıktan sonra imam nikahı kıyılmadı gerek kalmadı dediler . Nikahtan sonra kayınvalide beni sürekli temizliğe çağırıyordu cam silmeye, tül yıkamaya,evini temizlettirmeye vs bende yapmak zorunda olmadığım için gitmek istemiyordum . Ben gitmeyince gelip anneme babama şikayet ediyordu hakaret ediyordu benim ruh hastası olduğumu tedavi görmem gerektiğini söylüyordu . Şakayla karışık incitici laf söylüyordu bizi küçümseyip aşağılayıcı bi şekilde konuşuyordu alay eder gibi hiç tanımadığım annem için bana bazı şeyler söylüyordu zoruma gidiyordu. Herşeyde hep kendilerini doğru, haklı buluyorlardı. Biz hep haksızdık suçluyduk yanlışdık onlara göre ve bu durum benim erkek arkadaşımla olan ilişkimize de yansıyordu. Artık oda bana bazı incitici laflar söylüyordu. Ve ben bu durumu git gide kaldıramamaya başladım onlar yüzünden intihar teşebbüsünde bulundum benimle yine alay ettiler onlar yüzünden değil de kendi ailem yüzünden intihar ettiğimi söylediler. Daha sonra kayınvalidenin benim hakkımda orda burda konuştuğunu duydum söylediği şeyler kulağıma geldi. Olaylar böyleyken erkek arkadaşım benimle ayrılmak istediğini
   ‌ evlilikten soğuduğunu söyledi bende inatla bende ayrılamazsın dedim sonuçta kaybetmiş olduğum bi bekaretim vardı . Oda ısrarla ayrılmak istediğini söyledi. Daha sonra babası yurtdışından geldiğinde bizi konuşmaya çağırdılar orda da sürekli hep beni suçluyorlardı herşeyde beni haksız buluyorlardı tartışma büyüğünce erkek arkadaşım herkesin içinde benim bakire olmadığımı iddia etti o an yerin dibine girmiştim herkesin içinde kendi ailesinin önünde benim ailemin önünde bana çok büyük bi iftira atmıştı. Ben ne yapacağımı bilemeden ortamı ağlayarak terk etmiştim. Zaten o aksamdan sonra kimse kimseyle görüşmedi. Aradan bi kaç ay geçtikten sonra avukat arkadaşı babamı aramış işte bu işi aramızda sessiz sedasız halledelim kimse duymasın gibisinden babamda boşanacak olan kimse onu arayın beni niye arıyorsunuz avukat da sizde babasısınız sizinle konuşalım demiş daha sonrasında babamda telefonu kapatmış. Bu konuşmada yılbaşından önce oluyor . Simdi Ali bey cevap vereceğinizi umarak size sormak istiyorum ben bu durumda ne yapmalıyım nasıl bi yol izlemeliyim ben bu kişiden hem boşanmak istiyorum hemde maddi manevi tazminat haklarımın hepsini almak istiyorum birde bende nişanda takılan altınlar var onları geri alırlar mı. Dava açmak istiyorum ama bazı büyüklerim sana attıkları iftirayı kabul mu edeceksin diye soruyorlar sizce dava açmak suçluluğu haksızlığı kabul etmek midir? Son 1 yıldır psikolojim inanın çok bozuldu önceden insanlar düğün ne zaman diye sorarken şimdi ise ne zaman boşanıyorsun diye soruyorlar. Yıkıldım yıprandım psikolojim yerle bir oldu canıma kastettim bu insanlar yüzünden ailemle bile aram açıldı. Allah rızası için nolur bi cevap verin nasıl bir yol izlemem gerekir.

 8. Eşimden bosanmak üzereyim 4 aylik bebegim var bebegim kücuk calisamiyorum çocuğu istemedigini hic bir masrafini karsilamayacagini ifade etti nafaka alabilir miyim

  1. Gül hanım,
   Boşanma sonucunda nafakaya hükmedilmesi için tarafların rızasına ya da iznine gerek bulunmamaktadır. Mahkemece çocuk için nafakaya hükmedilmesi kanun tarafından hakime yüklenen bir yükümlülüktür. Dolayısıyla eşinizin ben nafaka ödemem söylemlerinin hiçbir hukuki değeri bulunmamaktadır.
   Mahkemece nafakaya hükmedilecek ve eşiniz bunu ödemek zorunda kalacaktır. Ödemediği takdirde tazyik hapsi ile cezalandırılacaktır.
   Hemen bir boşanma avukatına müracaat edin.
   İyi günler ve esenlikler dileriz.

 9. Ortak konut olarak kullanılan ev bosanildigi taktirde kadına mi erkeğe mi verilir.
  Evin tapusu yok , tapu sahibi tarlayı parselleyip sattı ve ara sözleşme adında bi kağıt imzalattı bu kâğıtta da benim imzam var. Ben mahkemede bu kâğıda dayanarak evimi isteyebilirmiyim?

 10. Merhaba Ali Bey,
  Ben erkek arkadaşımla sözlendikten sonra nikah yaptık ama bu nikahı erkek tarafı istediği için yaptık imam nikahı kıyılabilmesi için ama resmi nikah yaptıktan sonra imam nikahı kıyılmadı gerek kalmadı dediler . Nikahtan sonra kayınvalide beni sürekli temizliğe çağırıyordu cam silmeye, tül yıkamaya,evini temizlettirmeye vs bende yapmak zorunda olmadığım için gitmek istemiyordum . Ben gitmeyince gelip anneme babama şikayet ediyordu hakaret ediyordu benim ruh hastası olduğumu tedavi görmem gerektiğini söylüyordu . Şakayla karışık incitici laf söylüyordu bizi küçümseyip aşağılayıcı bi şekilde konuşuyordu alay eder gibi hiç tanımadığım annem için bana bazı şeyler söylüyordu zoruma gidiyordu. Herşeyde hep kendilerini doğru, haklı buluyorlardı. Biz hep haksızdık suçluyduk yanlışdık onlara göre ve bu durum benim erkek arkadaşımla olan ilişkimize de yansıyordu. Artık oda bana bazı incitici laflar söylüyordu. Ve ben bu durumu git gide kaldıramamaya başladım onlar yüzünden intihar teşebbüsünde bulundum benimle yine alay ettiler onlar yüzünden değil de kendi ailem yüzünden intihar ettiğimi söylediler. Daha sonra kayınvalidenin benim hakkımda orda burda konuştuğunu duydum söylediği şeyler kulağıma geldi. Olaylar böyleyken erkek arkadaşım benimle ayrılmak istediğini
  ‌ evlilikten soğuduğunu söyledi bende inatla bende ayrılamazsın dedim sonuçta kaybetmiş olduğum bi bekaretim vardı . Oda ısrarla ayrılmak istediğini söyledi. Daha sonra babası yurtdışından geldiğinde bizi konuşmaya çağırdılar orda da sürekli hep beni suçluyorlardı herşeyde beni haksız buluyorlardı tartışma büyüğünce erkek arkadaşım herkesin içinde benim bakire olmadığımı iddia etti o an yerin dibine girmiştim herkesin içinde kendi ailesinin önünde benim ailemin önünde bana çok büyük bi iftira atmıştı. Ben ne yapacağımı bilemeden ortamı ağlayarak terk etmiştim. Zaten o aksamdan sonra kimse kimseyle görüşmedi. Aradan bi kaç ay geçtikten sonra avukat arkadaşı babamı aramış işte bu işi aramızda sessiz sedasız halledelim kimse duymasın gibisinden babamda boşanacak olan kimse onu arayın beni niye arıyorsunuz avukat da sizde babasısınız sizinle konuşalım demiş daha sonrasında babamda telefonu kapatmış. Bu konuşmada yılbaşından önce oluyor . Simdi Ali bey cevap vereceğinizi umarak size sormak istiyorum ben bu durumda ne yapmalıyım nasıl bi yol izlemeliyim ben bu kişiden hem boşanmak istiyorum hemde maddi manevi tazminat haklarımın hepsini almak istiyorum birde bende nişanda takılan altınlar var onları geri alırlar mı. Dava açmak istiyorum ama bazı büyüklerim sana attıkları iftirayı kabul mu edeceksin diye soruyorlar sizce dava açmak suçluluğu haksızlığı kabul etmek midir? Son 1 yıldır psikolojim inanın çok bozuldu önceden insanlar düğün ne zaman diye sorarken şimdi ise ne zaman boşanıyorsun diye soruyorlar. Yıkıldım yıprandım psikolojim yerle bir oldu canıma kastettim bu insanlar yüzünden ailemle bile aram açıldı. Allah rızası için nolur bi cevap verin nasıl bir yol izlemem gerekir.

  1. Merhaba,
   Öncelikle ortada resmi bir nikah söz konusu olduğundan düğün olmasa da siz evlisiniz. Yazımızda da belirttiğimiz üzere eğer haklı olduğunuzu düşünüyorsanız davayı ilk siz açmalısınız.
   Ancak davayı mutlaka ama mutlaka bir boşanma avukatı aracılığıyla açmalısınız. Burada anlattıklarınızı detaylı bir şekilde bir boşanma avukatı ile paylaşırsanız sahip olduğunuz tüm haklara kavuşabilirsiniz.
   Sahip olduğunuz haklar ile ilgili olarak https://www.alideniz.av.tr/bosanan-kadinin-haklari-nelerdir/ yazımızı inceleyiniz.
   İyi günler ve esenlikler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı