Aile (Boşanma) Hukuku

Tanıma-Tenfiz Davalarının Kısa Sürede Sonuçlanması İçin

Tanıma ve Tenfiz davalarının içeriğine ilişkin sitemizde oldukça ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Niteliği itibariyle Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunu oluşturduğu bu dava türünde davanın en kısa zamanda sonuçlanması için, davalıya en kısa sürede tebligatın yapılması gerekmektedir.

Tanıma tenfiz davalarının uzun sürmelerinin temel nedeni davalıya tebligat yapılması sorunudur. Gerçekten de Yurtdışında yaşayan Türk ya da farklı bir ülke vatandaşına tebligat yapılması hem uzun hem de karmaşık bir süreçten geçmektedir.

Tebligatın Türk vatandaşına ya da yabancı devlet vatandaşına yapılması bir yana hangi ülkede yapıldığı hususu da süreci etkileyen değişkenlerdir.

Almanya’da yaşayan bir Alman Vatandaşına tebligat yapmak ile Bangladeş’te yaşayan bir Bangladeş Vatandaşına tebligat yapılması farklı sürelerle gerçekleşmektedir.

Bu nedenle tanıma ve tenfiz davalarının en kısa sürede sonuçlanması için iki alternatif önermekteyiz. Davacının Türkiye’ye gelmesi halinde sadece davalı adına bir avukata vekaletname verilmesi, davacının Türkiye’ye gelememesi halinde hem davacı hem de davalı adına iki ayrı Avukatın vekaletname ile tevkil edilerek davanın görülmesinin sağlanmasıdır.

Bunun dışındaki yargılama süreçleri 6 ay – 1 Yıl kadar zaman sürmekte iken iki avukat ya da davacının bizzat davalının kendisini avukat ile temsil ettirdiği durumlarda bu süreç kimi zaman bir kaç gün sürmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu