Genel Hukuki Bilgiler

Duruşmaya Herkes Katılabilir Mi?

Gerek ceza yargılamasında gerekse hukuk yargılamasında duruşmalarda alenilik ilkesi geçerlidir. Alenilik ilkesi,duruşmaların halka açık yapılması, duruşma salonunun kapısının izleyici olan herkese açık olması demektir.

Ancak gerek Hukuk Muhakemesi Kanunu’ndan gerekse Ceza Muhakemesi Kanunu’nda buna ilişkin bir takım istisnalar getirilmiştir.

Mesela Ceza yargılamasında bazı duruşmalarda gizlilik ya da kapalılık kararı verilmektedir. Örneğin suç işleyen bir çocuğun yargılaması sırasında kapalılık kararı verilir ve duruşma salonuna izleyici olarak kimse alınamaz.

Yukarıda belirttiğimiz üzere aleniyet ilkesi uyarınca duruşmalar halka açık yapılır ve duruşma salonu kapısı izleyicilere açıktır. Ancak izleyicilerin duruşmanın düzen ve disiplinini bozmaması gerekmektedir.

Duruşma düzenini bozan kişiler ile ilgili olarak mahkeme hakimi veya başkanı tarafından yasada öngörülen yaptırımlar uygulanır.

Aleniyet ilkesi sadece izleme açısından bir hak vermektedir. Duruşma salonunun görüntü ya da ses kaydedici cihazlar ile kaydedilmesi, fotoğraf çekimi gibi hususlar ayrıca suç teşkil etmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba,

  Bir borç ilişkisinden doğan davalar hangi mahkemede görülmekte, katılmak mümkün müdür?

  1. Hüsrev Bey Merhaba,
   Borç deyiminden para borcunu kastettiğinizi varsayarak, Asliye Hukuk Mahkemeleri ve Asliye Ticaret Mahkemeleri görevlidir diyebiliriz.
   Eğer ticari bir ilişki söz konusu ise Asliye Ticaret Mahkemeleri, Ticari bir İlişki yok ise bu takdirde Asliye Hukuk Mahkemeleri Görevlidir.
   Esenlikler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu