Genel Hukuki Bilgiler

Duruşmaya Herkes Katılabilir Mi?

Duruşmaya herkes katılabilir mi? Duruşmaya Kimler Katılabilir? Duruşmaya izleyici olarak katılanların yapmaması gerekenler..

Gerek ceza yargılamasında gerekse hukuk yargılamasında duruşmalarda alenilik ilkesi geçerlidir. Alenilik ilkesi,duruşmaların halka açık yapılması, duruşma salonunun kapısının izleyici olan herkese açık olması demektir.

Ancak gerek Hukuk Muhakemesi Kanunu’ndan gerekse Ceza Muhakemesi Kanunu’nda buna ilişkin bir takım istisnalar getirilmiştir.

Mesela Ceza yargılamasında bazı duruşmalarda gizlilik ya da kapalılık kararı verilmektedir. Örneğin suç işleyen bir çocuğun yargılaması sırasında kapalılık kararı verilir ve duruşma salonuna izleyici olarak kimse alınamaz.

Yukarıda belirttiğimiz üzere aleniyet ilkesi uyarınca duruşmalar halka açık yapılır ve duruşma salonu kapısı izleyicilere açıktır. Ancak izleyicilerin duruşmanın düzen ve disiplinini bozmaması gerekmektedir.

Duruşma düzenini bozan kişiler ile ilgili olarak mahkeme hakimi veya başkanı tarafından yasada öngörülen yaptırımlar uygulanır.

Aleniyet ilkesi sadece izleme açısından bir hak vermektedir. Duruşma salonunun görüntü ya da ses kaydedici cihazlar ile kaydedilmesi, fotoğraf çekimi gibi hususlar ayrıca suç teşkil etmektedir.

İlgili Makaleler

56 Yorum

 1. Merhaba,

  Bir borç ilişkisinden doğan davalar hangi mahkemede görülmekte, katılmak mümkün müdür?

  1. Hüsrev Bey Merhaba,
   Borç deyiminden para borcunu kastettiğinizi varsayarak, Asliye Hukuk Mahkemeleri ve Asliye Ticaret Mahkemeleri görevlidir diyebiliriz.
   Eğer ticari bir ilişki söz konusu ise Asliye Ticaret Mahkemeleri, Ticari bir İlişki yok ise bu takdirde Asliye Hukuk Mahkemeleri Görevlidir.
   Esenlikler dilerim.

  1. Pelin hanım merhaba,
   Mahkeme salonları adaletin tecelli ettiği, adaletin tesis ettiği makamlardır. Bu nedenle böylesi ortamlarda yapılan yargılama işlemi ve yargılama makamına karşı saygılı olmak duruşma ciddiyetini ve huzurunu bozmamak gerekmektedir. Bir ortama girerken şapkanızı ya da başınızda bulunan şeyi çıkarmak örf ve adetlerimizde saygıyı işaret etmektedir. Kaldı ki duruşma salonları kapalı ortamlar olduğunda kapalı ortamlarda şapka ya da bere takmanın pratik bir yararı da bulunmamaktadır.
   Bu itibarla bir ikaz ya da uyarı ile karşılaşmamak adına duruşma salonuna izleyici olarak girdiğinizde şapkanızı çıkarmanız size bir şey kaybettirmeyeceği gibi hal ve şartların gerektirdiği bir nezaket ve saygı göstergesi olacaktır.
   İyi günler ve esenlikler dileriz.

 2. Sevgilim son çıkan aftan dolayı çıkmıştı sadece disiplin suçu vardı 1 haftalık onu yatacaktı ama izinler 2 ay daha erteleyince almadılar bu sabah aniden eve gelip alıp götürdüler yarın da mahkemeye çıkacak eve gelen polisler disiplin suçunu yatıp gelecek dedi başka polisler araması var dedi başka bi polis ise 4 sene yatacak dedi sizce kime inanmam lazm ve yarın mahkeme salonuna beni de alirlarmi

  1. Merhaba,
   Duruşma salonunun düzeni konusunda Mahkeme hakimi tam yetkilidir. Her ne kadar duruşmaların aleniyeti ilkesi gereğince herkes katılabilir ise de; pandemi nedeniyle şu an duruşma salonlarına ya hiç ya da sınırlı sayıda izleyici alınmaktadır.
   İyi günler ve esenlikler dilerim.

 3. Merhaba, ben 17 yaşındayım ve duruşmalari izlemek istiyorum yaşım bir problem oluşturur mu izleyebilir miyim? Eğer izleyebiliyorsam adliyeye gittigim zaman kime danışmalıyım hangi davanin kamuya açık oldugu konusunda bilgi almak için

 4. Merhaba ben 17 yaşındayım ve dava izlemek istiyorum mümkün müdür acaba ve eğer izleyebiliyorsam. Adliyede hangi dava kamuya açık hangisine girip izleyebileceğim konusunda kime danışmam gerekiyor?

   1. Merhaba,
    Pandemi yasakları artık kalktı. 18 yaşından küçükler kamuya açık davalara girip izleyebiliyorlar mı?

 5. Merhaba. Gelecek hafta dayımın geçirdiği iş kazası sebebiyle mahkemesi var. Pandemi sebebiyle mahkemeye izleyici olarak katılmamda bir engel var mıdır?

  1. Merhaba,
   Mahkeme hakiminin takdirine bağlı, mahkeme mübaşirinden sormalısınız.
   Esenlikler dileriz.

   1. Merhaba, 17 yaşındayım ve hukuk okumak istediğim için duruşma izlemek istiyorum. İzlemem mümkün müdür? Mümkünse adliyeye gidince kimden yardım alabilirim? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhabalar ben davacıyım.dava yı duruşma salonunda izleyebilir iyim yoksa pandemiden dolayı izin verilmiyormu teşekkürler.

  2. Merhaba ben 17 yaşındayım ve dava izlemek istiyorum mümkün müdür acaba ve eğer izleyebiliyorsam. Adliyede hangi dava kamuya açık hangisine girip izleyebileceğim konusunda kime danışmam gerekiyor?

 6. Merhaba, benim bu hafta duruşmam var ve dosyada benimle birlikte birkaç kişi daha suçlu görülüyor duruşma salonuna hepimizi bir mi yoksa tek tek mi alırlar ? Lütfen cevaplayın

 7. Merhaba ben hukuk fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim. Bu dönemde adliyede davalara izleyici olarak katılma şansım var mı acaba?

 8. Merhaba, hukuk fakültesi ogrencisiyim. Dava izlemek için adliyeye gidecegim fakat hakimden izin almamız gerekir mi ? Nasıl bir âdet var bu konuda bilgi verirmisiniz ?
  Tesekkurler.

 9. İyi günler,19 yaşındayım ve yarın bir duruşmaya katılacağım izleyici olarak.Üzerime arama yapacaklar mı acaba ?

 10. Yakında duruşmam var konu şantaj ailemin duruşma salonuna girmesini istemiyorum. Bu mümkün mü?

 11. Merhaba, ben herhangi bir davayı izlemek istiyorum ancak 18 yaşından küçüğüm bir sorun teşkil eder mi?

 12. Merhabalar pandemi nedeniyle izleyici alınmamaktadır ya da sınırlı sayıda alınmaktadır yazmışsınız bazı yorumların cevaplarında cevabınız şuan için geçerli mi izleyici olarak katılmak istiyorum

 13. Merhaba babam kanser hastası immünoterapi ilacı için avukatsız dava actım durusmaya babamın katılması gerekıyormus fakat babam kanser gastası oldugunu bılmıyor , kanser yeterınce pahalı bır hastalıkbunu avukatsız halledebılırmıyım mahkemeye durusma oncesı dilekce vererek tsk ederım .

 14. Merhaba, 15 yaşındayım annem ve babamın amcam ile duruşması var. İzleyici olarak duruşma salonuna katılabilir miyim?

 15. Merhaba anlaşmalı boşanma davası ilk celse küçük bebeğim ile katılmak zorundayım sorun olur mu

 16. merhaba onumuzdeki hafta abimin agir ceza durusmasi var annem ve ben durusmaya katilmak istiyoruz, kesin bir yasak var mi acaba suan

 17. İyi çalışmalar Ali bey ben askeri personelim emre itaatsizlik ısrar suçundan dava açıldı ve ilk durusmaya katıldım hakimle konuşma sonrası suçlamaları kabul etmeyip davayı Eylül ayına attı ama askeri birligime tebligat gelmedi
  1-Sanıklar müdafiine esas hakkında mütalaya karşı beyanda bulunması içinsüre verilmesine,

  Bu nedenle duruşmanın 13/09/2022 günü saat 11:05 bırakılmasına karar verildi. 29/06/2022 bu yazıyor ama ben kendim de gitmek istiyorum velakin komutanlarım yazı gelmediği için izin vermiyor bu konuyu kendi avukatima sormak istemedim sizin güzel yorumlarınızı görünce ne yapmam gerekli saygilarimla

 18. Merhaba. 16 yaşındayım ve duruşmaları izlemek için adliyeye gidersem bir sıkıntı olur mu ? Ya da hangi duruşmaların gizlilik kararı olduğunu nerden ögrenebilirim ?

 19. Merhaba Ali bey soracağım soruyu cevaplamışsınız fakat pandemi koşullarınca şuan bir mahkemede izleyici olmak istiyorum gittiğimde girmek için birine bildirmelimiyim yoksa direkt katılabilir miyim

 20. Merhaba ali bey konutta yeni bir daire satın aldım eski malik kira tespit davası açmış şuan ilk duruşma olmuş bilirkişi aşamasında dava ben yeni malik olarak bu davanın tarafı haline geliyormuyum acaba davaya ben devam edebilirmiyim yoksa dava redmi olacak malik değiştiği için

 21. Merhaba.
  Değerli vaktinizi aldığım için özür dilerim.Babam hisseli arsa icra davasından dolayı davalı konumunda,kendisi yasli olduğundan kızı kendisinin yerine ifade verebilir mi.
  Teşekkürler

 22. Merhabalar. Öncelikle verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben bu yıl İdari Hakimlik sınavlarına hazırlanıyorum ve adliyeye gidip duruşma izlemek istiyorum hem ortak derslerimize yardımcı olması açısından hem de sınavıma daha bir aşk ile çalışmak için motivasyon olmak adına… Bu konuda bana verebileceğiniz her hangi bir tavsiyeniz var mı acaba ???? Şimdiden Teşekkürler ????????

 23. Merhaba, davalara her yaştan insan katılabilir mi? Mesela yaşım 15 ve davalara ilgi duyuyorum nasıl duruşma salonunda izleyici olabilirim?

  1. Merhaba,
   Ancak 13 yaşındaki bir bireyin duruşmaları izlemesini açıkçası sakıncalı buluyorum.

 24. Merhaba,nişanlım arkadaşının işlediği bir suça yardımcı oldu ve yakalandılar karakolda bir gece kaldı ve ertesi günü savcının sorgulaması ardından cezaevine götürüldü. 1 hafta sonra davası var,nişanlım bana telefon da sadece 1 hafta cezaevin de yatacağını,duruşmanın ardından kesin olarak çıkıp sadece tutuksuz yargılanacağını söyledi. Ve bunu çok kesin söyledi bana. Sizce böyle bir şey mümkün mü? Yani cezaevinde sadece 1 hafta yatıp duruşma sonrası salınması olayı mümkün mü? Salacaklar ise,tutuksuz yargılanacak ise,duruşma ne için görülüyor?

  1. Merhaba, dosya ile ilgili hiçbir şey bilmeden yorum ya da değerlendirme yapmak mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu