Genel Hukuki Bilgiler

Duruşmaya Herkes Katılabilir Mi?

Gerek ceza yargılamasında gerekse hukuk yargılamasında duruşmalarda alenilik ilkesi geçerlidir. Alenilik ilkesi,duruşmaların halka açık yapılması, duruşma salonunun kapısının izleyici olan herkese açık olması demektir.

Ancak gerek Hukuk Muhakemesi Kanunu’ndan gerekse Ceza Muhakemesi Kanunu’nda buna ilişkin bir takım istisnalar getirilmiştir.

Mesela Ceza yargılamasında bazı duruşmalarda gizlilik ya da kapalılık kararı verilmektedir. Örneğin suç işleyen bir çocuğun yargılaması sırasında kapalılık kararı verilir ve duruşma salonuna izleyici olarak kimse alınamaz.

Yukarıda belirttiğimiz üzere aleniyet ilkesi uyarınca duruşmalar halka açık yapılır ve duruşma salonu kapısı izleyicilere açıktır. Ancak izleyicilerin duruşmanın düzen ve disiplinini bozmaması gerekmektedir.

Duruşma düzenini bozan kişiler ile ilgili olarak mahkeme hakimi veya başkanı tarafından yasada öngörülen yaptırımlar uygulanır.

Aleniyet ilkesi sadece izleme açısından bir hak vermektedir. Duruşma salonunun görüntü ya da ses kaydedici cihazlar ile kaydedilmesi, fotoğraf çekimi gibi hususlar ayrıca suç teşkil etmektedir.

İlgili Makaleler

27 Yorum

 1. Merhaba,

  Bir borç ilişkisinden doğan davalar hangi mahkemede görülmekte, katılmak mümkün müdür?

  1. Hüsrev Bey Merhaba,
   Borç deyiminden para borcunu kastettiğinizi varsayarak, Asliye Hukuk Mahkemeleri ve Asliye Ticaret Mahkemeleri görevlidir diyebiliriz.
   Eğer ticari bir ilişki söz konusu ise Asliye Ticaret Mahkemeleri, Ticari bir İlişki yok ise bu takdirde Asliye Hukuk Mahkemeleri Görevlidir.
   Esenlikler dilerim.

  1. Pelin hanım merhaba,
   Mahkeme salonları adaletin tecelli ettiği, adaletin tesis ettiği makamlardır. Bu nedenle böylesi ortamlarda yapılan yargılama işlemi ve yargılama makamına karşı saygılı olmak duruşma ciddiyetini ve huzurunu bozmamak gerekmektedir. Bir ortama girerken şapkanızı ya da başınızda bulunan şeyi çıkarmak örf ve adetlerimizde saygıyı işaret etmektedir. Kaldı ki duruşma salonları kapalı ortamlar olduğunda kapalı ortamlarda şapka ya da bere takmanın pratik bir yararı da bulunmamaktadır.
   Bu itibarla bir ikaz ya da uyarı ile karşılaşmamak adına duruşma salonuna izleyici olarak girdiğinizde şapkanızı çıkarmanız size bir şey kaybettirmeyeceği gibi hal ve şartların gerektirdiği bir nezaket ve saygı göstergesi olacaktır.
   İyi günler ve esenlikler dileriz.

 2. Sevgilim son çıkan aftan dolayı çıkmıştı sadece disiplin suçu vardı 1 haftalık onu yatacaktı ama izinler 2 ay daha erteleyince almadılar bu sabah aniden eve gelip alıp götürdüler yarın da mahkemeye çıkacak eve gelen polisler disiplin suçunu yatıp gelecek dedi başka polisler araması var dedi başka bi polis ise 4 sene yatacak dedi sizce kime inanmam lazm ve yarın mahkeme salonuna beni de alirlarmi

  1. Merhaba,
   Duruşma salonunun düzeni konusunda Mahkeme hakimi tam yetkilidir. Her ne kadar duruşmaların aleniyeti ilkesi gereğince herkes katılabilir ise de; pandemi nedeniyle şu an duruşma salonlarına ya hiç ya da sınırlı sayıda izleyici alınmaktadır.
   İyi günler ve esenlikler dilerim.

 3. Merhaba, ben 17 yaşındayım ve duruşmalari izlemek istiyorum yaşım bir problem oluşturur mu izleyebilir miyim? Eğer izleyebiliyorsam adliyeye gittigim zaman kime danışmalıyım hangi davanin kamuya açık oldugu konusunda bilgi almak için

 4. Merhaba ben 17 yaşındayım ve dava izlemek istiyorum mümkün müdür acaba ve eğer izleyebiliyorsam. Adliyede hangi dava kamuya açık hangisine girip izleyebileceğim konusunda kime danışmam gerekiyor?

 5. Merhaba. Gelecek hafta dayımın geçirdiği iş kazası sebebiyle mahkemesi var. Pandemi sebebiyle mahkemeye izleyici olarak katılmamda bir engel var mıdır?

  1. Merhaba,
   Mahkeme hakiminin takdirine bağlı, mahkeme mübaşirinden sormalısınız.
   Esenlikler dileriz.

  1. Merhabalar ben davacıyım.dava yı duruşma salonunda izleyebilir iyim yoksa pandemiden dolayı izin verilmiyormu teşekkürler.

 6. Merhaba, benim bu hafta duruşmam var ve dosyada benimle birlikte birkaç kişi daha suçlu görülüyor duruşma salonuna hepimizi bir mi yoksa tek tek mi alırlar ? Lütfen cevaplayın

 7. Merhaba ben hukuk fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim. Bu dönemde adliyede davalara izleyici olarak katılma şansım var mı acaba?

 8. Yakında duruşmam var konu şantaj ailemin duruşma salonuna girmesini istemiyorum. Bu mümkün mü?

 9. Merhaba Ali bey soracağım soruyu cevaplamışsınız fakat pandemi koşullarınca şuan bir mahkemede izleyici olmak istiyorum gittiğimde girmek için birine bildirmelimiyim yoksa direkt katılabilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu