Aile (Boşanma) HukukuCeza HukukuGenel Hukuki Bilgiler

Avukat Arayışında Bulunanlar İçin İpuçları

Şu anda bir avukat sitesi incelemektesiniz. Bu durumda çok büyük ihtimalle sizin yada bir yakınınızın avukata ihtiyacı var demektir.

Nede olsa avukatlık siteleri pek eğlenceli değildir. Gerek konuları gerekse kullanılan terimler itibariyle zevkle okuyacağınız yazılar maalesef pek yok.

Madem avukat arayışındasınız. O zaman  hiç olmazsa avukat arayışınızda size yol gösterecek kısa bir kaç ipucunu eğlenceli bir yazıda anlatalım.

“Türkiye’nin En İyi Ceza Avukatı”, “En Hızlı Boşayan Avukat” 🙂

Reklam Yasağının en katı uygulandığı daha doğrusu uygulanması gereken mesleklerden bir tanesi  avukatlık mesleğidir.

Ancak avukat ararken büyük ihtimalle karşılaşmışsınızdır ki bazen internet ortamında “En hızlı boşanma avukatı”, “Türkiye’nin en iyi ceza avukatı”, “Ağır Ceza Avukatı”, “En iyi Gaziantep Avukatı“, “Gaziantep’in hızlı avukatı”, “En Hızlı”, “Hızlı avukat” gibi reklamlar yapabilen meslektaşlarımızı da görmekteyiz. Abarttığımı düşünüyor olabilirsiniz ama arama motoruna yazınca siz de göreceksiniz.

Bunu da gördük! “Süper Avukat” 🙂

Ha bu arada “Süper Avukat” diye reklam yapanı da gördük 🙂 Boy boy fotoğraf yayınlayanlar, fotoğraf altına “beni bu sıfata layık görenlere teşekkür ederim” demeci verenler….

Şimdi bu yazıda bu kişinin bilgilerini ve fotoğrafını vermeyeceğim ama “süper avukat” deyince kafamda canlandırdığım şeyin fotoğrafını paylaşayım sizinle 🙂

Süper Avukat
Süper Avukat 🙂 Hayır hayır ben değilim :)
Süper Avukat Fotosu
Savulun kötüler :)

Bu durum bizi hem güldürmekte, hem de mesleğin vakar ve itibarına gölge düşürdüğü için üzmektedir.

Avukatlık Kanunu’nun tanımıyla avukatlık serbest bir meslektir. Avukatlar Baro dediğimiz kuruluşlara bağlıdır ancak Barodan emir ve talimat almazlar. Baroların avukatları seçme ya da belirleme gibi bir yetkileri de bulunmamaktadır.

Dolayısıyla Gaziantep’in En iyi ceza avukatı ile ceza avukatının, Konya en iyi boşanma avukatı ile normal boşanma avukatı arasındaki ayırımı yapabilen, Bursa’nın en iyi hukuk bürosu ile diğer hukuk büroları arasındaki ayırımı yapabilen yani avukatın sıfatına yönelik derecelendirme yapabilecek bir üst kurum ya da kuruluş mevcut değildir.

Yine “yılın en iyi ceza avukatı ödülü” ya da “yılın en iyi boşanma avukatı ödülü” gibi bir ödül sistemi de mevcut değildir.

Şu halde bir avukatın iyi ya da kötü olduğunu sadece ama sadece davasına baktığı müvekkillerin bizzat kendileri belirleyeceklerdir.

Dolayısıyla web sitesinin açıklama kısmında iyi boşanma avukatı istanbul şeklinde bir ibare geçirmesi bir avukatın mesleğinin itibarına aykırı ve etik olmayan bir davranış olacaktır.

En iyi Ceza Avukatı, En İyi Boşanma Avukatı arayışı:

Her şeyin en iyisini istiyoruz, en iyi araba, en iyi ev, en iyi markalar, en iyi telefon vs. hep en iyisi, en iyisi. İstisnasız hepimiz, her şeyin en iyisini hakkettiğimizi düşünüyoruz. Ancak en iyisini arayış sırasında “en iyi ….” diye başlayan reklam sloganları sizi yanlışa sürükleyecektir.

Şunu hiçbir zaman unutmayın. Mesleğine saygısı, tecrübe ve bilgisine güveni olan hiçbir avukat reklam yapmaz. Kendisini “en iyi” şeklinde tanımlamaz. Başka bir meslektaşını da karalamaz. 

Her şeyden önce; örneğin “Orta doğunun ve Balkanların en iyi ceza avukatı”nı aramanın pratikte size bir faydası yoktur. Size; sizin probleminizi çözecek konusunda uzmanlaşmış, müvekkiliyle ve dosyasıyla ilgilenen iyi bir ceza avukatı yeterli olacaktır.

Boşanma konusunda da Türkiye’nin en iyi Boşanma avukatına ihtiyacınız yok, örneğin Gaziantep’te davanızı açacaksanız, Gaziantep’teki konusunda uzman bir Boşanma avukatı yeterli olacaktır.

Çoğu insan kendisini karakol yüzü görmediği için çok şanslı sayar. Hatta bu yönüyle övünür. Ancak olur da kendiniz yada bir yakınınız için bir  avukat arayışına girerseniz, işte size yol gösterici nitelikte bir kaç ipucu:

1- Ön Araştırmanızı İyi Yapın:

Daha önce bir dava ile karşılaşmamış iseniz bu durumda paniklemeniz gayet normal. Ancak elinizdeki zamanı verimli kullanarak öncelikle sizin karşılaştığınız sorunlara benzer sorunlar ile karşılaşmış; aynı dava türü ile karşılaşmış bir yakınınızın, arkadaşınızın ya da onların arkadaşlarının olup olmadığını, var ise bu sorunlar için hangi avukatın yardımından yararlandığını sorunuz. Yine bu kişinin avukatından memnun olup olmadığını araştırınız.

Yine internet ortamında örneğin Google arama motoruna “Gaziantep Boşanma Avukatı” diyerek aratın. Daha sonra çıkan sonuca göre bu avukatın web sitesindeki makale ve yazılarını inceleyiniz. Makale ve yazılar itibariyle sizin durumunuza ilişkin tecrübesinin olup olmadığını anlamaya çalışın.

Gerek basılı olarak kitap, dergi, gazete vs. gerekse İnternet ortamında makale, yazı ve demeçlerinin olup olmadığını araştırın.

2- Yüz Yüze Görüşün:

Yüz yüze görüşmeler bir çok konuda size yol gösterici olacaktır. Davanızı alarak sorunlarınızı çözecek avukatın her şeyden önce sizi ikna edebilmesi gerekmektedir.

Avukatlık mesleğinin en önemli ve karakteristik özelliklerinden bir tanesi ikna kabiliyetidir. Müvekkilini ikna edemeyen bir avukatın mahkeme heyetini ikna edebilmesi mümkün değildir. Kaldı ki bir güven mesleği olan avukatlıkta, vekilin müvekkiline güven vermesi gerekmektedir. Avukatın, yaptığınız bu görüşmede sizi tam olarak ikna etmesi ve güven vermesi gerekir.

Avukatınız ile görüşme esnasında avukatınızın sizinle ilgilenip ilgilenmediği, dinleyip dinlemediği hususunu da gözden geçirin. Davanızı verdiğiniz avukatın sizin dosyanız ile ilgileneceği konusunda kanıya ulaşmanız çok önemlidir.

3- Kesin Sonuç ve Garanti Verdiğini Söyleyenlere Temkinli Yaklaşın

Kendine güvenmek, öz güven avukatlıkta çok önemli hatta olmazsa olmaz nitelikte  bir özelliktir. Ancak şu husus kesin olarak bilinmelidir ki bir yargılama da avukat sadece bir tarafı temsil etmektedir. Oysa yargılamada eğer ceza yargılaması ise iddia makamı, savunma makamı ve yargılama makamı olarak 3 ayrı ceza hukuku makamı vardır. Yargılamadaki bu süjelerin yanında aynı zamanda Müşteki ve Mağdurlar bulunduğu gibi teknik bilgilerine başvurulan bilirkişi faktörü de vardır.

Dolayısıyla yargılama sonucunu etkileyen bir çok faktör bir çok değişken mevcuttur. Şu halde bir avukatın sonucu ne kadar net olursa olsun

“Hallederiz”, “ilk celsede tahliye ederim”, “kesin beraat alırız”,”kesin davayı kazanırız” şeklinde sözler söylemesi avukatın henüz yeterince tecrübe kazanmadığını ortaya koyacaktır. Bu şekilde sözler ile müvekkilini etkilemeye çalışması ise avukatın güvenilirliğini zedeleyecektir.

4- Tecrübeli Avukat Fakat Bilgileri Güncel Avukat

Evet tecrübeli avukat aynı zamanda yaşlı avukat demektir. Ancak tecrübeli avukat; en bilgili avukat,en iyi avukat yada en yetkin avukat demek de değildir.

Hukuk kuralları tıpkı toplum gibi canlıdır. Sürekli olarak gelişmekte sürekli olarak değişim göstermektedir. Dinamiktir.

Bu nedenle hukuk kuralları dediğimiz Kanun, Yönetmelik, Tüzük, hatta  Anayasa maddeleri dahi değişmek durumunda kalmaktadır.

Bu durum sadece mevzuatta değil aynı zamanda içtihatlarda bulunan Yargıtay, Danıştay gibi Yüksek mahkemelerin içtihatları açısından da geçerlidir. İçtihat dediğimizde Yüksek mahkemelerin uygulamalar sonucunda belli durumlar karşısında genel olarak verdikleri ve istikrar kazanmış kararlarını anlamak gerekir. Ancak bazen hukukun dinamizmi ve toplumun ihtiyaçları doğrultusunda yüksek mahkemeler de içtihat değişikliğine giderler. Daha önce sürekli olarak verdikleri kararlardan dönerek yeni kararlar üretmeye başlarlar. Bu durum ise hukukun her alanında olduğu gibi iyi bir ceza avukatının da hukuk dünyasında meydana gelen tüm değişikleri takip edebilmesi, bilgilerini güncellemesi gerektiği anlamına gelmektedir.

5- Ucuz Avukat Hususu :

Her meslekte aynı işi daha ucuza yapacağını söyleyen birileri her zaman bulunur.

Ucuz Avukat Temsilen
Her meslekte,her zaman aynı işi ucuza yapacak birilerini bulabilirsiniz.

Ancak söz konusu şey para ile ölçülemeyecek kadar, hürriyetiniz kadar değerli ise bu durumda pazarlık yapmaktan ve ucuz avukat bulmaktan ziyade, önce hürriyetinizi ve onurunuzu en iyi şekilde savunacak iyi bir avukat bulmak zorundasınız.

Hürriyetinizi kaybettiğiniz takdirde artık paranızın bir kıymeti kalmayacaktır.

Öte yandan gerçekten de durumunuz çok kötü olabilir, maddi anlamda zor durumda olabilirsiniz. Bu durumda mahkemeden ücretsiz avukat isteyiniz. Baro tarafından yapılacak görevlendirme ile size bir avukat atanacaktır.

6-Hısım Avukat :

Avukatınızın akrabanız, arkadaşınız ya da tanıdığınız olması güzel ama yeterli değildir. Öncelikle avukatın uzmanlık alanı, yukarıda bahsettiğimiz diğer kriterler nazara alınmalıdır. Çünkü Özgürlüğünüzü, hürriyetinizi bir yönüyle de geleceğinizi emanet ettiğiniz, teslim ettiğiniz kişinin konusunda uzman ve işinin ehli olması gerektiğini ayrıca izaha gerek bulunmamaktadır.

Umarım avukat arayışı içerisinde olduğunuz bu sıkıntılı süreçte yüzünüze bir nebze tebessüm ile birlikte  yol gösterici nitelikte bilgi verebilmişizdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu