Boşanma Davaları

Bazen çok büyük umutlar ve mutluluklar ile başlayan evlilik süreci, boşanma ile sonuçlanabilmektedir. Boşanma her ne kadar iki kişinin duygusal, fikirsel ve fiziksel birlikteliklerinin sona ermesi ise de; çoğu zaman evliliğe bağlı ve entegre bir çok etken bulunması nedeniyle; bu etkenler boşanmayı daha komplike bir hale getirmektedir.Bir başka deyişle, Boşanma sadece iki kişinin ayrılması demek değildir.

Boşanma ile birlikte varsa müşterek çocukların velayet durumu, tarafların ekonomik durumlarına göre nafaka, tarafların kusur durumuna göre tazminat ve her halükarda tarafların mallarının paylaşımı, soyadının kullanımı, müşterek konutun akıbeti, ziynet eşyalarının durumu vs. boşanmaya bağlanan diğer sonuçlardandır.

Boşanmaya bağlı bu sonuçlar zaten halihazırda zorlu bir süreç olan boşanma sürecini daha da karmaşık hale getirmekte ve zorlaştırmaktadır.

Yapısı itibariyle insanın acıdan kaçınma eğilimi bulunduğundan çoğu zaman mutluluğa alışma süreci çok kolay ve sorunsuz gerçekleşmekte iken, boşanma sürecinde kabullenme, karar verme ve adapte olma süreci sancılı ve zorlu gerçekleşmektedir.

Boşanma hususunda en önemli hususlardan bir tanesi Aile Hukuku konusunda uzmanlaşmış “tecrübeli ve iyi bir boşanma avukatı”nın hukuki yardımından istifade etmektir.

Toplumumuzda henüz hizmet sektörü tam olarak gelişmemiş olduğundan, alınan hizmetler karşısında insanımız para vermeyi halen benimseyememişlerdir. Avukatlık hizmetleri para tuzağı gibi görülmekte, avukatlar haksız kazanç sağlayan, verilen ücreti hakketmediği halde alan kişiler olarak görülmektedir. Çünkü somut olarak bir şey satmazlar, ya da yapmazlar. Örneğin satıcının yaptığı satış ile size vermiş olduğu şey elle tutulur gözle görülür iken hizmet alımında verilen hizmet çoğu zaman görülmez.

Toplumda çok bilen (!) vatandaşlar da zaten davalar hususunda avukata ihtiyaç olmadığını savunurlar. Ancak avukatsız olarak boşanma davası açmış olup yıllarca bir arpa boyu yol alamayan üstüne bir avukat yardımı ile çok rahat bir şekilde çözümlenecek boşanma davasını, hukuki bilgisizlik ve tecrübesizlikten kaynaklı olarak kördüğüme çeviren pek çok kişiye rastlamışsınızdır.

Tecrübeli ve iyi bir boşanma avukatı sizin için çok karmaşık ve dağınık verileri ele alarak hukuki sorunlarınızı en kısa sürede ve en kısa yoldan çözüme ulaştırarak size yardımcı olacaktır. Her halükarda Boşanma gibi zorlu bir süreçte sizin yanınızda yer alan avukatınız bilgisi ve tecrübesi ile size güven verecek ve bu süreci yıpranmadan aşmanızda yardımcı olacaktır.

Öte yandan boşanma avukatınız olması halinde sizin duruşmalara gitmenize gerek kalmadan, sizi temsilen duruşmalara katılmak suretiyle, süreci, takip ederek lehinize neticeye bağlamaya çalışacaktır. Böylelikle taraflar birbirlerini görmek zorunda olmadıkları gibi duruşmalarda ortaya çıkacak rahatsız edici iddialar ve repliklerden kurtulmuş olacaktır.

Hukuk büromuzun temel çalışma alanlarından birisi de Boşanma Davaları ve Aile Hukuku’ndan kaynaklanan davalardır.Genel olarak halk tarafından en çok bilinen boşanma türü bilinen adıyla Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma davası ise de; bunun dışında çeşitli nedenlere dayalı boşanma davası türleri vardır.

Her dava kendi içerisinde incelikler ve teknik detaylar içeren ayrı bir yapıya sahiptir. Genel olarak boşanma sürecinin nasıl işlediği ve boşanma ile makalelerimiz blog sayfamızda yer alacaktır.

Başa dön tuşu