Ceza Hukuku

Tebliğname Nedir? Tebliğname geldi, ne yapmalıyım?

Tebliğname Nedir ?

Yargıtay’a temyiz incelemesi için giden Ceza dosyaları öncelikle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca alınarak incelenir. Dosyada yer alan bilgi – belgeler, duruşma tutanakları, mahkeme kararları, savunmalar ve temyiz dilekçeleri vs. incelenir. İnceleme sonucunda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca tebliğname isimli bir evrak düzenlenir.

Tebliğnamede İlk Derece Mahkemesi (Asliye Ceza Mahkemesi, Ağır Ceza Mahkemesi, Çocuk Mahkemesi vs.) tarafından verilen karar, istinaf sonucu verilen karar, yargılamalarda yapılan usuli ve esasa ilişkin işlemler, temyiz eden tarafın temyiz nedenleri de nazara alarak sanık hakkındaki kararın onanması, bozulması yahut düzelterek onanması konusunda kendi mütalaasını (görüşünü) belirtmekte ve ilgili ceza dairesine dosya ile birlikte görüşünü sunmaktadır.

Tebliğname Yargıtay Kararı (İlamı) Değildir!

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Tebliğname Yargıtay Cumhuriyet Savcısının dosyaya ilişkin olarak bozulması ya da onanması konusundaki görüşüdür. Buradan çıkan en temel sonuç Tebliğnamedeki hususlar ne kadar önemli olursa olsun Yargıtay Ceza Dairesini Bağlayıcı nitelikte değildir.

Çünkü dosyayı incelemek, sanık hakkındaki kararın temyiz incelemesini yapmak, karar vermek Yargıtay Ceza Dairesinin tekelinde olup tebliğnamedeki hususlar ile bağlı değildir. Bu itibarla Yargıtay Ceza Dairesi tarafından Tebliğnamedeki düşüncenin tam aksine karar verilmesi de mümkündür.

Tebliğnamede hangi hususlar bulunur?

Tebliğnamede
•Kararın usul ve yasaya uygun olduğundan onanması,
•Kararın usul ve yasaya aykırı olduğundan bozulması,
•Kararın usuli veya esas yönünden eksiklik ya da hata içerdiğinden düzeltilerek onanması
Görüşleri yer alır.

Yönlendirici, ön inceleme nitelikli, ceza dairelerinin hızlı ve doğru karar almaları amaçlarını barındıran tebliğname genel itibariyle pratik ve ceza dairelerinin iş yükünü hafifleten bir kurumdur.

Tebliğname geldi, ne yapmalıyım?

Yargıtay’dan Tebliğname geldi ne yapmalıyım diye sorulacak olursa: Tebliğnamenin fonksiyonunu yukarıda izah ettik. Genel itibariyle bağlayıcı olmasa da, Ceza dairelerini yönlendirici bir uygulama olduğundan verilen Yargıtay kararlarının tebliğnameye çoğu zaman aynı yönde karar verilmektedir.

Ancak aksi kararlar da yani Tebliğnamedeki düşüncenin tam aksi kararlar da azımsanamayacak çoğunluktadır.

Bu itibarla; eğer avukatınız var ise avukatınız ile avukatınız yok ise ceza davalarında uzman, iyi bir ceza avukatı ile görüşerek bir hafta süre içerisinde Tebliğnameye cevap hazırlamalısınız.

Her ne kadar cevap verme zorunluluğunuz bulunmasa da bir hafta içerisinde tebliğnameye cevap dilekçesi sunmanız yararınıza olacaktır.

Şu husus unutulmamalıdır ki; eğer Tebliğnamede kişinin aleyhine bir görüş sunulmuş ise, temyiz ya da temyize cevap aşamasında sunduğumuz beyanlarınıza itibar edilmediği veya dilekçelerinizdeki hususlar tam olarak anlaşılamamış anlamına gelecektir. Bu itibarla konusunda uzman iyi bir ceza avukatı aracılığıyla en azından bir kez daha cevap vermek suretiyle kendinizi savunabileceksiniz.

Ceza Avukatı ile İletişime Geçin!

Tarafınıza tebliğname geldiği zaman mutlaka ceza avukatınız ile iletişime geçmelisiniz. Neden mi?

Ceza yargılamasında son olarak Temyiz dilekçesi ile savunma haklarınızı daha doğrusu savunma argümanlarınızı tüketirsiniz. Tarafınıza gelen tebliğname size son bir imkan daha sağlamaktadır.

Elinizde bulunan son imkanı en iyi şekilde değerlendirmelisiniz. Tebliğname de olayın özeti ve son bir görüş bildirildiğinden size son kez cevap verme (beyan veya savunma) hakkı tanınmış olmaktadır. Bu nedenle tebliğnameye cevap hususunu çok iyi değerlendirmelisiniz.

Tebliğname geldiğinde ceza avukatınızdan hemen randevu isteyin. Temyiz dilekçenizi ve daha önceki aşamalarda vermiş olduğunuz savunmalarını gözden geçirin. Savunmanızda yada beyanlarınızda gözden kaçan bir husus olup olmadığını kontrol edin.

Ceza Avukatınız ile istişarede bulunarak özellikle altını çizmek istediğiniz ya da yeni bir gelişme olması halinde bunu da ayrıca belirtmelisiniz.

Bazı hususlar yargılama sona erdikten sonra yeni bir gelişme olarak ortaya çıkabilir. Örneğin Yargıtay’ın yeni bir içtihadı, yeni bir kanuni düzenleme, kanunlarda yapılan bir değişiklik veya dava konusu ile ilgili yeni bir gelişme gerçekleşmiş olabilir.

İşte ceza avukatı kendi alanı olan ceza hukukundaki yeni gelişmeler ile ilgili olarak, siz de dava konusu ile ilgili yeni gelişmeleri harmanlayarak tebliğnameye cevap olarak yazacağınız dilekçeye bu hususları işleyebilirsiniz.

Şunu unutmayın! Ceza avukatı olmadan sağlıklı bir ceza yargılaması olamaz. Ceza avukatı olmadan tebliğnameye cevap yazmayın. Ceza avukatınız var ise birlikte, ceza avukatınız yok ise hemen bir ceza avukatı ile görüşerek hukuki yardımından faydalanınız. 

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Oncelikle bu anlasilir yaziniz icin tskkurler. Sade bir vatandas olarak Yargitay karari ile teblignameyi nasil ayirt edebilirim. Tskkur ederim.

  1. Merhaba,
   Evrakın üzerinde tebliğname ya da Yargıtay kararı diye yazmaktadır.
   İyi günler ve esenlikler dileriz.

 2. Merhaba bu anlaşılır yazınız için teşekkürler tebliğnameden ne kadar süre sonra yargıtay ilamı gelir

 3. Savcılığa verilen ifadenin ardından verilen kararı ne kadar süre sonra görebiliriz ? Teşekkürler.

 4. Selam sayın avukatım yerel mahkeme 2015 de karar verdi temiz ettim benden başka temiz eden olmadı korunmuş haklarım aleyhte bozma yasağı var bozma sonrası yeniden yargılandım cezam 3.4 yıldan 1.6 yıla düştü ve yeni kararda maktu vakalet ücreti vermedi mahkeme bana ancak 2.temiz ettik karşı tarafta temiz etti Yargıtay savcısı tebliğinamede maktu vekalet ücretini benden alınmasını istedi şuan ilgili Yargıtay ceza dairesinde ..! İlk kararda bozma sonrası korunmuş haklrim var vekalet ücreti bana verilmemişti hukuka aykırı degilmi tebliğiname ?

 5. Şupeli hakkında üzerine atılan suçtan dolayı kamu davası acmayi gerektirir yeterli suphe oluşturacak nitelikte delil elde edilmemesi nedeniyle KOVUŞTURMAYA YER OLMADİGİNA
  Kararin müştekiye ve SSÇ mudafiine TEBLİĞİNE
  Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde Mersin nöbetçi sulh ceza hâkimliğine itiraz kanun yolu açık olmak üzere itirazin reddi halinde itiraz giderinin tahsil edecegi ihtar olunmakta CMK.s.172 uyarınca karar verildi 06/10/2022 ( burda ne demek istiyor acaba )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu