Aile (Boşanma) Hukuku

Pandemi (Koronavirüs/COVID19) Döneminde Çocukla Kişisel İlişki

Genel Olarak:

Mahkeme kararı ile velayet kendisine verilmeyen eş ile çocuk arasında kişisel ilişki kurulduğuna daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. 

Çocuk ile kişisel ilişki konusundaki ayrıntılı Eşin çocuk ile kişisel ilişki kurma hakkı başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Genel itibariyle hafta sonları şeklinde karara bağlanan kişisel ilişki günleri; şu an itibari ile hafta sonları sokağa çıkma yasağı kapsamında bu hak neredeyse kullanılamaz derecede etkisini kaybetmektedir. 

Gerek web sitemizden gelen yorumlarda gerekse e-posta ya da telefon ile tarafımıza ulaşılarak bu durumda neler yapılması gerektiği hususunda bilgi istenilmektedir. 

İşte bu yazımızda ihtimallere göre bir ayırıma giderek sorunun ne şekilde çözüleceğini açıklamaya çalışacağız. 

Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Çocuğunuzu Görmenize Engel Değil!

Bilindiği üzere İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeler ile

“Yeni bir karar alınıncaya kadar ülke genelinde hafta sonları; Cuma günleri saat 21.00’de başlayacak, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı…”

duyurulmuştur. 

Ancak bu genelge kapsamında Sokağa Çıkma Yasağından muaf olan kişiler de belirtilmiştir. Genelge ekinde “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi” ‘nin 28. maddesinde

“Mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartı ile),”

hükmü ile  çocukla kişisel ilişki kurmaya yönelik mahkeme kararının ibrazı halinde, kişilerin bu  kısıtlamadan muaf olacakları ve çocuk ile kişisel ilişki kurabilecekleri genelgede belirtilmiştir. 

Şu halde çocuk ile kişisel ilişki kurma konusunda, herhangi bir sorun yaşamıyorsanız kolluk kuvvetlerine sadece bu mahkeme kararını ibraz etmek suretiyle çocuğu görebilir ve zaman geçirebilirsiniz. 

Mahkemeden Kişisel İlişki Günlerinin Değiştirilmesi Talebinde Bulunabilirsiniz.

Bilindiği üzere kişisel ilişki kurulmasına yönelik ara kararlar niteliği itibariyle değiştirilebilir, kaldırılabilir tedbir nitelikli kararlardan oluşmaktadır. Taraflar şartların değişmesi halinde bu kararların değiştirilmesini veya kaldırılmasını mahkemeden talep edebilir. 

Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz üzere çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair mahkeme kararına rağmen diğer eş çocuğu  göstermezse bu takdirde söz konusu karar uyarınca icra memurları ve gerekirse refakate kolluk (polis-jandarma) alınmak suretiyle çocukla görüşmeniz sağlanacak ve kişisel ilişki kurmanız mümkün olacaktır. Bu konuda ayrıntılı bilgi için https://www.alideniz.av.tr/esin-cocukla-kisisel-iliski-kurma-hakki/#Esim_Cocugumu_Bana_Gostermezse_Ne_Yapmaliyim ziyaret ediniz.

Ancak sokağa çıkma kısıtlamasının bulunduğu günlerde İcra Memuru vasıtasıyla çocuk ile kişisel ilişki kurmak da pek mümkün olmayacaktır. 

Böylesi durumlarda hemen kişisel ilişki ara kararını veren mahkemeye vereceğiniz bir dilekçe ile çocukla kişisel ilişki kurulmasına yönelik ara kararın değiştirilerek sizin için uygun olan gün ve saatlere göre yeniden karar verilmesini talep edebilirsiniz. Talep dilekçenizde özellikle ülkemizin içinde bulunduğu pandemi durumunu da belirtmelisiniz.

Mahkemece yeni bir ara kararı ile kişisel ilişki gün ve saatlerinde değişikliğe gidilecek ve yeni bir ara karar oluşturulacaktır. Bu yeni ara karar ile,  doğrudan veya  mümkün değilse icra memuru vasıtasıyla gereğini yerine getirebileceksiniz. 

Bu konu ile ilgili sorularınızı yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Avukat Bey iyi günler. Yeni boşanmalarda mahkemem kararının ortalama 1 ay süreyle çıkmayacağı bilinmektedir. Bu durumda çocuğumu getirme-götürme durumunda yasaktan muaf olmak için kullanılabilecek herhangi bir belge var mıdır? ya da bu durumda nasıl ilerlenmeli? teşekkürler.

  1. Merhaba,
   Eğer son duruşmada verilen kısa kararda çocukla kişisel ilişkiye ilişkin bir hüküm var ise duruşma zaptını aslı gibidir onaylı ve mühürlü örneğini mahkeme kaleminden isteyebilirsiniz. Bu belge de işinizi görecektir.
   İyi günler ve esenlikler dileriz.

 2. Merhaba Ali bey,

  Şehir içerisinde yasak süresi içerisinde çocuklarımı annelerinden alıp kendi evime getirip götürebilir miyim?

  1. Merhaba,
   Elinizde bir kişisel ilişkiye ilişkin bir mahkeme kararı ya da ara kararı var ise, kararda belirtilen gün ve saatlerde tabi ki götürebilirsiniz.

   1. Mahkeme kararinda iki haftada bir hafta sonu baba çocuklarını görebilir yazıyor. Bu durumda sorun olur mu?

 3. Mrb. Eski eşim normalde her ayın 1. Ve 3. Cumartesi alıp pazar akşamı bırakma hakkı var ve temmuz ayı boyunca alma hakkı var benden rica etti hafta arası birkaç saat alıp görüyor fakat oğlum şuan 3. 5 yaşında her gittiğinde ateşi oluyor ilgilenmiyorlar psikolojisi bozuk ve aç kalmış üstü başı kirli parka ve marketlere götürüyor insanlarla temas halinde oluyor oğlum corona var korkuyorum maskeli gönderiyoruz maskesiz geliyor oğlum ve defalarca uyarmama rağmen umursamıyor aynı durumlara devam ediyor ne yapabilirim.

 4. iyi günler avukat bey ben üniversite öğrencisiyim ve oğlumu görme hakkım 25 ocakta ama benim o tarihlerde sınavım var ben 1 şubatta gidip alsam herhangi bir sorun ortaya çıkar mı ?

  1. Merhaba,
   Önce eşiniz ile görüşünüz. Karşılıklı anlayış çerçevesinde çözmeye çalışınız. Eğer mümkün değil ise bu takdirde mahkemeden talep ediniz.

 5. Merhabalar,

  29 Nisan 17 Mayıs tarihleri arasında getirilen tam kapanma kararı ile birlikte elimde olan mahkeme kararı kağıdı ile çocuğumu bırakma ve geri alma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım acaba?

  Çocuğumu bırakıp geri alacağım bu esnada araba içerisinde çevrilirsem elimde ki belge ile geçiş iznim var mı acaba?

  1. Merhaba,
   İçişleri Bakanlığı genelgesi uyarınca elinizde mahkeme kararı olduğu takdirde muaf olacaksınız.
   İyi günler ve esenlikler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu