Aile (Boşanma) Hukuku

Hayata Kast Nedeniyle Boşanma Davası

Hayata Kast Nedeniyle Boşanma Davası 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 162. maddesinde düzenlenen özel ve mutlak boşanma sebeplerinden bir tanesidir.

Mutlak boşanma sebebidir. Çünkü Hayata kast olgusunun ispatı halinde başkaca bir hususa gerek olmaksızın tarafların boşanmalarına karar verilmesi gerekir.

Hayata Kast dediğimiz de bir eşin diğer eşi öldürmeye çalışması ancak başarılı olamaması durumudur.

Dolayısıyla Aile Mahkemesi Hakimi taraflardan bir tanesinin diğerini öldürmeye çalıştığını tespit etmesi halinde tarafların boşanmalarına karar verecektir.

Özel bir boşanma nedeni olduğunu belirtmiştik. Yani hayata kast eylemi yanında bu eylemin diğer eş açısından çekilmez hal alıp almadığı hususu araştırılmaz.

Zaten bir kişinin kendisini öldürmeye çalışan ve ileride öldürme ihtimali bulunan müstakbel katili ile birlikte aynı çatı altında yaşaması beklenemez.

Hayata kast halinde “Öldürmeye Teşebbüs” eylemi olduğundan ayrıca bir ceza davası da bulunacaktır. Dolayısıyla bu dava türünde ceza davasının sonuçlanması beklenmek zorundadır. Aksi bir durumda eksik inceleme ve hatalı değerlendirme kabul edilerek bozma sebebi sayılacaktır.

Yine dikkat edilmesi gereken bir başka husus burada basit bir yaralamadan ya da şiddet olayından bahsedilmemektedir. Burada kişinin yaşam bütünlülüğüne, yaşama hakkına yönelen bir eylemin bulunması zorunludur.

Yine lafzından da anlaşılacağı üzere eylemin kast boyutunda olması taksirle (kazaen) bir eylemin bulunmaması gerekir.

Şu halde davanın ispatlanması ve davanın olumlu sonuçlanabilmesi için boşanma avukatından yardım alınması çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu