Ceza Hukuku

Ceza Avukatı Ücreti Ne Kadar?

Gerek telefon ile arayarak gerekse Whatsapp ya da mail yoluyla Avukat Bey, bizim bir ceza davamız var da kaç liraya bakarsınız. şeklinde sorular ile karşılaşmaktayız.

Ancak meslekte kazandığımız tecrübeler bize şunu öğretmiştir ki arayan bu kişilerden çoğu ilk defa bir dava ile karşı karşıya gelmiştir. Avukatlık ücretinin ne şekilde belirlendiğini bilememektedir.

Öncelikle gerek yayımladığımız makaleler, gerekse yaptığımız mülakatlarda şunu özellikle vurgulamak istiyoruz; eğer söz konusu bir ceza davası ise burada risk ve tehdit altında bulunan sizin hürriyetiniz ya da hiç olmazsa şeref ve itibarınızdır. Bu iki varlığımız yani şeref ve hürriyetimiz para ile ölçülemeyecek denli değerlidir. Kaldı ki hürriyetimizi kaybettiğimiz zaman paranın değeri de olmayacaktır.

Ceza Avukatı Ücreti

 

Bu nedenle öncelikli olarak davanıza düşük ücretle bakacak bir ceza avukatından ziyade sizi dava ve duruşmalarda layıkıyla temsil edecek ve sorunlarınızı çözecek bir ceza avukatı bulmanız gerekmektedir.

Ancak biz içinde yaşadığımız toplumun gerçeklerinden de uzak yaşamıyoruz. Dolayısıyla paranın zor kazanıldığını, ekonomik koşulların ne denli zor olduğunu, herkesin kendisine göre maddi olanaklarının ve bütçesinin kısıtlı olduğunu da iyi bilmekteyiz.

Bir ceza avukatı kendisine gelen bir işin kendisini ne kadar uğraştıracağını, müvekkilinin lehine bulunan tüm delillerin dosyada bulunup bulunmadığını, davanın görüleceği yer ile bürosunun bulunduğu yerin farklı adli yargı sınırları içerisinde olup olmadığına bakarak sonuç itibariyle emek ve zaman karşılığı bir ücret talep edecektir.

Ceza Avukat Ücreti Ne Kadar?

Ancak avukatlar söz konusu ücreti diledikleri gibi belirleyemezler. Her yıl Resmi Gazete de yayımlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi en alt sınırı belirler. Yine bu tarife göz önüne alınarak avukatın bağlı bulunduğu Baro tarafından da tavsiye niteliğinde alt sınır vekalet ücretleri belirlenir.Mesela Gaziantep Barosu tarafından Gaziantep Ceza Avukatlarının hangi mahkemedeki davalara hangi ücretler ile bakacağının alt sınırını belirlemiştir.

Dolayısıyla yukarıdaki soruya dönecek olursak telefon ile arayarak ya da mail yoluyla sorarak bir avukatın davanıza ne kadar bakacağını sormak çok afaki bir soru olacaktır.

Avukatın kendisi ile bürosunda yüz yüze görüşerek, gerektiğinde bir kaç farklı avukat ile de görüşerek size güven veren, sizi ikna eden bir avukat ile ücret hususunu kararlaştırmanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu