Tazminat HukukuTüketici Hukuku

Adınıza Hat Çıkarıldıysa Tazminat Davası Açabilirsiniz

Haberiniz ve bilginiz olmaksızın adınıza hat çıkarıldıysa tazminat davası açabilirsiniz. Yargıtay, habersiz bir şekilde kendi adına açılan hat nedeniyle hem GSM bayisi hem de GSM operatörü hakkında açılan manevi tazminata ilişkin güncel bir karar vermiştir.

Karara konu olayda ; A…’da bir kadının haberi olmadan adına üç ayrı hat açan hem gsm bayisinin yetkilisi hem de gsm şirketi hakkında …-liralık manevi tazminat davası açtı.

Davaya bakan yerel mahkeme hakimi, ” Davalılar arasındaki hukuksal ve eylemli ilişki değerlendirildiğinde ticari nitelikte ve kar amacına dayalı eylemler kapsamında davacıya yönelik icra takibinde bulunulmasına neden olunmakla takibin ilamsız oluşu ve haciz girişiminde bulunulmadığı şeklinde düşünülerek davacının basit bir ödeme emrinin tebliği işleminde bile aile yaşantısının da iş yeri ve çevresinde maddi ve manevi zarar doğuracak şekilde sosyal yaşamında, aile yaşantısında ve iş yaşamında olumsuzluklar yaşayabileceği, haksız tepki ve eleştirilere uğrayabileceği, ilişkilerinin bozulabileceği hayatın olağan gelişimi içinde sık rastlanılan olaylardandır. ceza mahkemesi kararıyla kesinleşmiş sahtecilik eylemlerinde her iki davalının da birbirinin bayilik ilişkileri, abonelik sözleşmelerinin kurulumu ve yürütülüşünde denetim görevinin bulunuşu ve kar paylaşımı unsurları gözetildiğinde davacı zararından her iki davalının sorumlu olduğu görüş ve sonucuna varılmıştır.” demiştir.

Yerel mahkemenin verdiği bu kararda …-lira manevi tazminatı, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından da onanmıştır. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin 20.04.2016 Tarihli 2015/6997 Esas 2016/5389 Karar sayılı kararı ile onanan Yerel Mahkeme kararı aşağıdaki şekilde gerekçelendirilmiştir.

“Dava, manevi tazminat taleplidir.

Davacı tarafça verilen dava dilekçesi ile, davalılardan … AŞ tarafından kendilerine yönelik Adana 6. İcra 2011/7469 sayılı icra takibine girişildiği, bilgileri dışında telefon hatları açılarak borç tahakkuk ettirildiği, itiraz sonucu takibin durdurulduğu, yaptıkları şikayet sonucu Adana 6. ASCM 2012/429-2013/452 E.K. sayılı dosyada diğer davalı A. S. hakkında özel belgede sahtecilik suçundan mahkumiyet kararı verilip kesinleştiği, kendilerinin bilgi ve rızası dışında kimlik bilgileri kullanılarak abonelik sözleşmesi düzenleyen bayii sahibi A. S.’in hukuka aykırı işlemleri nedeni ile iş ve aile hayatında manevi zarara uğranıldığı, davalıların haksız fiilden müteselsil sorumlu olduğu iddiası ile 20.000,00.TL manevi tazminat talep edilmektedir.

Davalılara ayrı ayrı tebligat ve taraf teşkili sağlanmakla davanın reddi savunulmuştur.

Dava dilekçesine ekli itiraz dilekçesi, mahkeme ilamları, Yargıtay kararları niteliğindeki belge suretleri incelenmiştir.

Adana 6. icra 2011/7469 sayılı icra takip dosyasıyla Adana 6. ASCM 2012/429- 2013/452 EK. sayılı dosyası da delil olarak getirtilip değerlendirilmiştir.

Dosya kapsamı itibarıyla davalılardan A. S.’in haksız eylem niteliğindeki kesinleşen mahkeme kararıyla sabittir.

İcra takip dosyası kapsamı gözetildiğinde davacıya yönelik faturalara dayalı alacak talebinde bulunulduğu da açıktır.

Ceza dosyası kapsamındaki abonelik kayıtları ve sözleşmeler ve bunların dayanakları gözetildiğinde davalılardan .. AŞ’nin savunma ve itirazlarının somut çekişmeye uymadığı, hukuki sınırlar içinde alacak tahsiline yönelik eylemde bulunulduğu, diğer davalının eylemiyle fiili ve hukuksal bağlantı bulunmadığı, haksız saldırıyı kendilerinin gerçekleştirmediği yolundaki itirazlar yerinde bulunmamıştır.

“Davalılar arasındaki hukuksal ve eylemli ilişki değerlendirildiğinde ticari nitelikte ve kar amacına dayalı eylemler kapsamında davacıya yönelik icra takibinde bulunulmasına neden olunmakla takibin ilamsız oluşu ve haciz girişiminde bulunulmadığı şeklinde düşünülerek davacının basit bir ödeme emrinin tebliği işleminde bile aile yaşantısının da iş yeri ve çevresinde maddi ve manevi zarar doğuracak şekilde sosyal yaşamında, aile yaşantısında ve iş yaşamında olumsuzluklar yaşayabileceği, haksız tepki ve eleştirilere uğrayabileceği, ilişkilerinin bozulabileceği hayatın olağan gelişimi içinde sık rastlanılan olaylardandır. ceza mahkemesi kararıyla kesinleşmiş sahtecilik eylemlerinde her iki davalının da birbirinin bayilik ilişkileri, abonelik sözleşmelerinin kurulumu ve yürütülüşünde denetim görevinin bulunuşu ve kar paylaşımı unsurları gözetildiğinde davacı zararından her iki davalının sorumlu olduğu görüş ve sonucuna varılmıştır.

Bütün bu nedenlerle davacı manevi zararının giderilmesi konusunda talebinin kısmen kabulüyle eylem ve dava tarihiyle zararla orantılı paranın satın alma gücü ve ekonomik koşullar, tarafların sosyoekonomik durumları, davalı ..A.Ş’nin basiretli bir tacir sorumluluğu zenginleşme aracı olmayacak miktarda bulunuşu, her iki davalı arasındaki hukuksal ilişkilerin kurulup sürdürülmesinde daha özenli davranış gerekliliğini sağlamaya yönelik amaçlar da birlikte değerlendirildiğinde davacı yararına 4.000,00 TL. lik manevi tazminata hükmetmek gerekmiş, dava tarihinden itibaren yasal faiz uygulanarak fazlaya ilişkin istemin reddi gerekmiştir.”

Sonuç itibariyle, haberiniz ve bilginiz olmaksızın adınıza hat çıkarıldıysa manevi tazminat davası açabilmeniz mümkündür. Bunun için bir avukata müracaat edin.

İlgili Makaleler

46 Yorum

 1. Benim adımada 20 tane hat açılmış aradan 10 sene geçmiş savcılığa verdim davacı olacak nekadar tazminat davası açabilirm

  1. Ferhat bey merhaba,
   Tazminat davası açılabilmesi için bir çok sorunun cevabının bilinmesi gerekmektedir. Belirtmiş olduğunuz hususlara dayalı olarak sağlıklı bir bilgi vermemiz mümkün değildir.
   Bulunduğunuz yerde tazminat davaları konusunda uzmanlaşmış bir avukat ile görüşmenizi önermekteyim.
   İyi günler ve esenlikler dileriz

   1. Merhaba 2011 yolunda üzerime 2 si ayrı 2 ayrı şebekeden faturalı hat çıkarılmış ve 750 TL ile 3500 TL iki adet borç çıktı ve icraya verildim 3500 TL icra yoluyla maaşımdan haciz yoluyla tahsil edildi Halter bir kısmını kredi kartında borç ederek ödedim Ve savcılığada suç duyurusunda bulunarak dava açtım benden alınan imza örnekleri kriminal laboratuvar da incelendi ve bana ait olmadığı tespit edildi ve Bu esnada adliyeye gidip gelmekten gına geldi evlenme hazırlığında başlamıştım maddiyat durumum sıkıntıya düştüğünden dolayı evlenmeyi erteledim psikolojim bozuldu dava halen devam ediyor suçlular henüz bulunamadı ben icra ile ödediğim 3500 TL yi avukat yoluyla telefon şebekesinden tahsil ettim sorum şu ben bu iletişim şirketlerine maddi ve manevi ne kadar tazminat dava açabilirim maksimum limit ne olur

    1. Merhaba,
     Maalesef zamanaşımı süresi dolduğundan artık dava açamazsınız.
     İyi günler ve esenlikler dileriz

     1. Ali bey merhaba. Benim adima hat acilmis sonrada kurumsala cevirip ciaz almislar suanda 32 bin tl istiyor turkcell ne yapmaliyim…

     2. Merhaba,
      Öncelikle sahtecilik suçundan dolayı suç duyurusunda bulununuz. Akabinde suç duyurusuna ilişkin ifade tutanağınızı gsm operatörüne gönderiniz. Sonuç alamazsanız icra takibi açılmış ise itiraz edebilir ve menfi tespit davası açabilirsiniz. Bir avukata müracaat ediniz.

     3. Selam hocam bundan 1 yıl önce kimliğim çalındı sonra adıma hat almışlar 500 TL borcu var açan bayiden biliyorum sahisida karakola gittim adamı bırakmışlar güya parayı odiyecekmis bayii arıyorum bana diyor adam ödemiyor ne yapmalıyım

     4. Merhaba avkat bey Malatya’da bir Türkcell bayisinden cihaz almak için gittim benim hattımın baglı olduğu şirket kapalı olduğu için dıher firmamın vergi levhasını istedi ona çıkarsa ordan verelim dedi. O şirketin adına yaklaşık 9 tane hat cıkarıp kullanmışlar. Benimde icra için avkat aradığında hanerim oldu. Adına hat cokardıkları firmanın imza sürküsü bile yok . İmza sürküsü olmayan bir firmaya ancak sahte belge ile hat acılablir. Bu apacık belli . Bu durumda sizce ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkürler.

     5. Merhaba,
      Bulunduğunuz ilde bir ceza avukatı ile görüşünüz. Suç failleri hakkında şikayetçi olmalı, şikayetçi olduğunuza dair evrakı icra dairesine sunarak takipleri durdurmalısınız. Ayrıca operatöre de bilgi vermelisiniz. Öncelikle suç faillerinin tespit edilmesini sağlayın. Daha sonra tazminat davası açarak uğramış olduğunuz zararı giderebilirsiniz.

 2. Merhabalar Ali Bey, benimde adıma 3 farklı operatörden de faturalı hat ve ev ve iş yerlerine internet aboneliği yapılmış e devletten kontrol ettiğimde farkettim sözleşme bilgilerini operatörlerden istediğimde aynı sözleşmelerde bile imza farklılıklarının olduğu girilen bilgilerin yanlış olduğu (anne kızlık soyadı, adres ve meslek bilgileri gibi) tüm sözleşmelerde farklı yazılmış ve bilgim ve rızam dışımda açılmış hepsi şimdi icraya vermişler 4 ay önce savcılığa dilekçe verdim sonuç çıkmadı ne yapmam gerekir acaba yardımcı olursanız sevinirim tazminat kazanabilir miyim ?

  1. Merhaba,
   Bir avukata müracaat etmeniz halinde soruşturma dosyalarınız, icra dosyalarınız açacağınız tazminat davalarını takip etmeniz mümkün olacaktır.
   İyi günler ve esenlikler dileriz.

 3. merhaba
  bir kaç gün önce benim adıma 2hat bilgim dışında açılmış
  daha öncesinde de benim kendi kullandığım hat ,her iki veya üç ayda bir kere farklı öperatore taşınıyor ve ben tekrar gidip taşıma işlemi yeniden yaptırıp hattımı geri alıyorum (yaklaşık 15 kere böyle operator taşıma işlemi yaptılar)

  şimdi onların süçü sabittir ,ve onun için dava mı açmam gerekiyor ?
  sonra nasıl tazminatımı alabiliyorum ?
  yardımcı olur musunuz ?

  1. Merhaba, avea bayisinde calisiyordum 7sene once. Birisi aldigi hatti almadim demis. Dava acmis calisdigim bayiye. Taniklik ettim formu dolduran ben oldgum icin, imza yazi sayi ornekleri aldilar .simdide supheli sifatiyla cagiriliyorum. 6sene calisdik 3 personeldik. Uygunsuz hicbi islem yapilmadi hat sahibi olmadan kimliksiz vs.. Ifademide bu sekilde vermisdim. Supheli sifatiyla cagrilmak nedemek ? Ne anlama geliyor. Nasil bi yol izlemeliyim. Cunku benim haberim olmadan ben tanik yazilmisim 3 personel varken sadece ben
   . Hem isyeri sahiplerime maddi manevi tazminat acma hakkim yada nebiliyim iftira gibi dava acabiliryim. Yardimci olursaniz sevinirim.surekli mahkemeye cagrilmakdan, evime kagit gelmesinden cevreme rezil oldum. Cok sinirliyim lutfen yorumlarinizi bekliyorum

 4. Üzerime 2adet hat açıp dolandırıcık yapılmış birinde beraat aldım bir digeride istinafta tazminat davası açsam kazanırmıyım

  1. Merhaba,
   Tabi ki, açabalirsiniz. Bulunduğunuz ildeki bir avukattan hukuki yardım isteyiniz.
   İyi günler ve esenlikler dileriz.

 5. Benim adıma mersinde birine hat satılmış o kişide birini telefonla dolandırmya kalkmış ve o kişi hat sahibinden şikayetçi olmuş beni karakola cagırdılar benden imza aldılar bende. Şikayeti Olcam tazminat davası acıcam olabilirmiyim

 6. Merhabalar, Türk Telekom haberım olmayan bır hattı uzerıme yapmıs, bırde hat uzerınden bana borc cıkartmıs,
  Sımdıde ıcralık olacaksınız gıdın savcılıga dılekce verın dıyorlar.

  Dılekce ornegım yok, örnek paylasabılırmısınız. bırde burda okudugum uzere onlara karsı dava acabılırmıyım? bu konuda yardımcı olacak avukatlarımız varmı acaba?

  1. Merhaba,
   Online danışmanlık ve online dilekçe hizmetlerimiz için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
   Bizlere telefon, e-posta, whatsapp, telegram, viber üzerinden ulaşabilirsiniz.
   İyi günler ve esenlikler dileriz.

  1. Merhaba 2002 yılında üzerime vodofone hat açılmiş 2013 yılında farkettim hemen kapattirdim.mahkemeye vermek aklıma gelmedi bu benim adıma kullananlar hakkında dava açabilir miyim

 7. Merhabalar ,

  2021 Nisan ayında babamın adına faturalı at açılmış..
  GSM müşteri hizmetlerinden sözleşme detaylarını talep ettim bana mail yoluyla ilettiler.
  Fakat hem imza hemde belirttiği adres bilgisi tarafımıza ait değildir.
  Hattın kapatılması talebinde bulunduk ve 2 aylık 100 küsür borcunu ödedik..
  Bu konuda dava açsam kazanabilir miyiz ?
  Detaylı da görüşebiliriz..

  1. Merhaba,
   Bulunduğunuz ildeki bir avukat ile görüşünüz. Hem suç duyurusunda bulunmalı hem de failin tespiti halinde tazminat davası açmalısınız.

   1. Merhaba benim adima kayitli olan hatti babam kullaniyor personeller faturaliya gecirmis ama ne benim imzam var ne kimlik bilgim var benim bilgim olmadigi icin ne gibi bir cezai islem yapilabilir

   2. Merhaba abı 3 ay oldu Turkcell den hat aldım bu hattı başkası da kullanıyordu whatsap üzerinden insanları dolandırmış şikayetçi olup bir tazminat alma şansım olur mu Turkcell den

 8. Merhaba 2017de benim adıma 4 hat annemin adına 6 hat açılmış. Her hattın ayrı ayrı 1800 lira borcu var. Dava açabilir miyim ne davası açmam gerekir?

 9. Merhaba. Ablamın faturalı hattı var oğlu kullanıyor. Bı anda tel sim kartı okumadı arızalandı zannettik. Saatler sonra sim jart değişikliginiz yapilmistir mesajı geldi. Ne yapabiliriz? Yasal hakkımız nedir? Teşekkür ederim.

 10. Merhaba adıma iki hat açılmış 23 bin borcu vardı suç duyurusunda bulundum kriminal sonucunda asliye mahkemesinde dava açıldı haklı bulundum dava sonuçlandı.bundan sonra ne yapmam lazım.Bir de Vodafonenun avukatı dilekçe gondermemi istedi bana dilekçe örneği gönderebilir misiniz

 11. 2019 11ci ayda tivibu abonelik islemleri yaptim cihazı eve getirdim fakat cihaz hiç Bi şekilde aktif olmadı müşteri temsilcisi aradım rapounuz oluşmuştur en kısa sürede tarafimzca arayacaksınız 15 gün sonra beni aradılar ev adresini verdim geldi baktı bana dediler çanak elmbiriniz bozuk elimde yok gidip alıp gelcem gidiş o gidiş üstüne tekrar müşteri temsilcisini aradım rapor tutuldu . Kimse gelmedi aramadı öylece kaldı. 2 ay sonra beni aradılar 57 TL bornuz var . Dedim cihazınız bozuk kullanmadgim Bi ürünü neden bana fatura cikarmissinz DİE. Dedim iptal ettirin faturanizida yatıracak ama iptalini sağlayın ban alazim değil Dedim. Bugün öğrendim ki 1450 TL borcum varmış ne Bi tebligat nede msj yoluyla aramadım bilgilendirilmedim . Bu süre zarfında. Ben dava açsam tazminat alablirmiyim acaba

 12. Abimin üzerine iki farklı operatörden 5 hat açılmış.ve mahkemelik olmuş .avukat sürekli arıyor .abim benim haberim yok diye dava açtı ama avukat hemen hemen her gün ariyor.ne yapmamiz lazım ? Teşekkür ederim

 13. Merhabalar yıllardır kullandıgım hat açık hatmış bunu uzun zaman önce öğrendim mobil uygulama üzerinden yanlışlıkla faturalı hatta çevirdim ve nereye başvursam bunu iptal edemeyeceğini söylüyorlar. Hattı kullanmak istemiyorum bu seferde hattın asıl Sahibi mağdur olacak bununla ilgili ne yapmam gerekiyor

 14. 15-05-2021 de üzerime hat açılmış ve maaşımdan 905 TL icra kesildi dilekçe yazdım yolladım onaylandı ama şimdi paranın iade edilmesini istiyorum oyaliyo wodafon ne yapmam lazım

 15. Merhaba 2018vyılında adıma 4 adet hat açıldı faturalı ve açılan hatlar faturalı olup manisadan birisini dolandıemışlar. 18 bin maaş hacziyle para ödedim ve 2022 yılında uyaptan kontrol sağladıgımda hatları benım açmadıgım anlaşılmıstıem bu konuda nasıl bir ypl izleyebilirim.

 16. 2013 yılında kullanmadığım bir numarayı başka hatta tasıyıp insanları dolandırmıilar mahkeme yenı bitti ilk yerel mahkeme calıştığın devlet kurumuna sormadan imzamı alıp incelemeden karar verdı hapıs ve para cezası verdi itiraz ettim üst mahkeme itirazı kabul ettı 10 maddelik imzasına bakın kurumana bakın hts …… vb diye imza örnegı benım değil hat taki kimlik benım degıl ogun isteyım vb tazminat davası acsam ne kadarlık açalıyım bunla 9 yıldır ugrasıyorum kurumum bıraz daha surerse acıga alacagız demişti psikoljik sorunlar yasadım nasıl bir yol izlemeliyim ne kadar tazminat alınır ne kadar sürede dava açmalıyız

  1. Bulunduğunuz yerdeki konusunda uzman bir avukat ile görüşmeli ihtimallere göre strateji belirlemelisiniz.

   1. Merhaba, bilgim dışında turcellde adıma hat açılmış 2003 senesinde 2 tane ödenmemiş fatura var e devlette gözükmüyor kardeşimi avukat aramış ve faizi ile birlikte parayı istemiş bunları ben turcell den araştırınca öğrendim. Hayatım boyunca adıma hat almadım. 59 yaşındayım şimdiye kadar aklı nerdeymiş turcellin üzerinden 17 sene geçmiş nasıl halledebilirim. Teşekkürler.

 17. 12 Yaşımdayım. Abi ben 112 yi aradım ben ordan rıza dışımda hat açıldı diye ihbar ettim, insanları dolandırıp bize iftira atıp babam hapise girmesinden çok korkuyom.

 18. Merhabalar, 31.12.2012 yılında üzerime 4 adet faturalı hat açılmış borçları ödenmiş bu durumda mahkemeye verebilirmiyim teşekkürler.

 19. Merhaba Avukat bey benim sorum şu 2018de turktelekimdan satil attım hat bir süre kullanamayinca kapandı tekrar kontur yükleyip açtırmak istedim iptal olduğunu acilmacgin söylediler bende üstünde iptal olduğu için durmadım ve ikigun önce bana vodofondan borç bilgidi gelir iptal olan numaram benim adıma 3 yıl vodofona gerip kullanimis fatulari olarak ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu